Отидете към основна версия

2 546 21

Защо тези хора се къпят в една от най-мръсните реки в света

  • индия-
  • река ганг-
  • ганг-
  • река-
  • индийци-
  • мръсотия-
  • религия-
  • хигиена

Река Ганг осигурява около 40 процента от водата за населението на Индия

Снимка: БГНЕС/ EPA

Слънцето изгрява над река Ганг във Варанаси. Часът е 5:45, а Вишвамбхар Натх Мишра влиза във водите на най-свещената индийска река. Той се потапя точно шест пъти и отпива две глътки от водата. След това се моли на бога на слънцето. Мъжът изпълнява този ритуал всяка сутрин.

Мишра има особена връзка с най-дългата река в Индия, разказва АРД в репортаж от Варанаси. Той е свещеник, професор по инженерство и ръководи организация, която се грижи за чистотата на реката. "Ние вярваме в силата на Ганг. За мен реката е чиста. Въпреки цялото замърсяване”, уверен е Мишра.

Ганг е една от най-мръсните реки в света

Река Ганг осигурява около 40 процента от водата за населението на Индия, разказва кореспондентът на АРД Оливер Майер. Според различни изследвания обаче това е една от най-мръсните реки в света.

"Само във Варанаси отпадните води се изтичат в реката на 22 различни места, без да бъдат филтрирани", обяснява Удай Кант Чаудхари от Института за управление на Ганг. “Това позволява на голям брой замърсители да навлязат в Ганг”, допълва мъжът.

Във Варанаси учените са открили на някои места изключително високи нива на тежки метали като олово и живак. Открити са и многобройни патогени като бактерии, вируси и паразити, които водят до сериозни здравословни проблеми. Освен това има различни химикали, включително пестициди, разтворители и масла, които се вливат в Ганг и трайно замърсяват водата.

За индийците реката е свещена

Но за много от жителите на Варанаси тяхната вяра е по-важна от фактите. За милиони индийци градът е свещен, защото според легендата Варанаси е дом на Шива, а реката въплъщава богинята Ганга.

Смята се, че една глътка от светената вода лекува всички болести. Рам Бали вярва в това. Той е на 73 години и повече от пет десетилетия работи като лодкар по Ганг. “Аз също често пия от водата”, казва той. “Защото тя е свещена.” Той не вярва, че водата може да му навреди, дори напротив. “Дължа цялото си здраве и енергия на Ганг”, казва Рам Бали пред АРД с усмивка на лицето.

"Обичам Ганг"

Вишвамбхар Натх Мишра и колегите му редовно посещават едно от местата, където отходни води се вливат в Ганг. Там мирише на фекалии, а водата е кафява. “Който иска да пие от Ганг, би трябвало да е сигурен, че няма никакви фекалии във водата”, казва мъжът. “Но случаят не е такъв, както се вижда с просто око.” Един от служителите на Мишра взима проби. В миналото лабораторни изследвания вече са доказвали, че на някои места водата е толкова замърсена, че дори рибите не преживяват.

Мишра казва, че не се прави достатъчно за борбата със замърсяването на реката и за това отговорност носят политиците. Но на въпроса дали ще продължи да се къпе всяка сутрин във водите на свещената река, отговаря утвърдително: “Разбира се, аз обичам Ганг.”

Автор: Оливер Майер (ARD)

Поставете оценка:
Оценка 5 от 3 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания