Чешкото правителство заяви вчера, че няма да се среща със словашкото правителство през идните месеци, тъй като между Прага и Братислава има разногласия по отношение на помощта за Украйна, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Чехия и Словакия, които членуват в ЕС и НАТО, започнаха да доставят хуманитарна и военна помощ на Украйна след нахлуването на руските сили през февруари 2022 г. Словакия обаче спря военната помощ за Киев, след като лидерът на партия "Посока-социална демокрация" Роберт Фицо става отново премиер през октомври миналата година.
През последните месеци Фицо направи изявления, които влошиха отношенията на страната му с Украйна, отбелязва АФП.
"Убедени сме, че засега не е нужно да има съвместни заседания на двете правителства", каза пред журналисти чешкият премиер Петър Фиала.
Планираше се среща на двете правителства в Чехия през пролетта, но изглежда тя няма да бъде проведена.
Последното общо заседание на двете правителства се състоя през април миналата година, докато премиер на Словакия още беше центристът Едуард Хегер.
"Не можем да крием, че има сериозни разминавания в мненията ни по някои ключови въпроси на външната политика", каза още Петър Фиала.
Междувременно стана ясно, че Германия ще подкрепи инициативата на Чехия за доставка на стотици хиляди артилерийски снаряди за Украйна. Новината съобщи в Берлин говорителят на правителството Щефен Хебещрайт, цитиран от ДПА и БТА.
Хебещрайт каза, че от известно време германското правителство води много интензивни преговори с Прага по този въпрос и добави, че ще бъдат отделени "стотици милиони" в подкрепа на инициативата, но не уточни точно каква е сумата.
Планът, който предвижда да бъдат доставени 800 000 артилерийски снаряда от трети страни - извън ЕС, още не е завършен, но според говорителя това ще се осъществи в близко бъдеще.
В последните седмици украинската армия, която се бори да отблъсне руската инвазия вече повече от две години, все по-често е преминава в отбрана поради липса на боеприпаси. Русия, от друга страна, увеличи производството си на оръжия и получава боеприпаси от Северна Корея и Иран, отбелязва ДПА.
Френският президент Еманюел Макрон заяви вчера на посещение в Прага, че Париж също ще се присъедини към инициативата. Чешкият президент и бивш генерален секретар на НАТО Петър Павел каза на Мюнхенската конференция по сигурността, състояла се в средата на февруари, че около половин милион 155-милиметрови патрони и 300 000 122-милиметрови патрони са били "идентифицирани" в чужбина.
Според някои медии боеприпаси могат да бъдат доставяни от страни като Южна Корея, Южна Африка и Турция.
Освен Франция и Германия, Нидерландия, Белгия, Канада, Дания и Литва също заявиха, че ще подпомогнат плана.