Отидете към основна версия

3 132 40

Германия: хиляди евро премии заради инфлацията

  • инфлация-
  • германия-
  • премия-
  • заплата-
  • пари-
  • работа-
  • икономика

Заради инфлацията повечето работещи в Германия получиха еднократни необлагаеми премии

Снимка: Shutterstock

Мнозина вече са ги получили, други ги очакват до края на годината. Става дума за бонусите, които германското правителство разреши на работодателите да предоставят на служителите си заради инфлацията. За горна граница на бонуса, който по изключение е необлагаем, бяха определи 3000 евро. С други думи - на германските предприятия и организации бе предложено доброволно да подкрепят своите служители.

Най-щедри се оказаха бюджетните предприятия и промишлеността

Тази мярка, предназначена да компенсира германските граждани за повишаването на цените, особено на енергията, беше част от третата антикризисна програма на правителството, приета през есента на 2022-а година на фона на прекратяването на доставките на газ от Русия и резкия ръст на инфлацията. Оттогава тя се забави значително, почти се е нормализирала, но изплащането на бонусите продължава. Каква част от работещото население на страната е обхванато от мярката? Ето обобщението на предварителните резултати, направено от Федералната статистическа служба Destatis.

Основният извод е, че мнозинството наемни работници в страната са взели своя бонус: над три четвърти (77,9 процента) вече са получили или до края на годината ще получат компенсация за инфлацията.

Втората констатация: средната премия възлиза на 2761 евро. Тази сума е много близка до максималния възможен размер, но не всички работодатели са искали или са били в състояние да платят цялата сума. Destatis отбелязва, че между отделните отрасли има големи различия. Третият извод е, че дори в рамките на един бранш плащанията не са универсални.

В най-добро положение са бюджетните служители: работещите в комуналните услуги, социалните, културните и здравните институции, военнослужащите, учителите и възпитателите. За тях компенсацията беше в максималния размер от 3000 евро или почти толкова, като бонуси са получили повече от 90 на сто от хората.

Destatis отчита особено висок процент на раздадените премии и в преработвателната промишленост: 96 на сто. Т.е. почти всеки работник в тази сфера е получил компенсация, въпреки че средната премия е била малко по-ниска от максималната: 2780 евро. Бонусът в енергийния сектор е със сто евро по-висок, но покритието е малко по-ниско - 89 процента.

В най-лошо положение са строителите и земеделците

В същото време обхватът на разпределените компенсации е особено нисък в хотелиерството (6,3 процента), в търговията и в авторемонтния бранш (24,4 процента). Но пък бонусите в тези сектори са доста високи - съответно средно 2805 и 2492 евро. Почти същата сума - около 2500 евро, е била изплатена в банките, във финансовите и застрахователните компании, но премия е била предоставена само на половината от служителите.

Строителните работници са в най-лошо положение, което не е изненадващо, тъй като в момента тази индустрия в Германия е в особено тежка криза. Затова работодателите са успели да отделят само по 1104 евро средно, но същевременно са се постарали да подкрепят възможно най-широк кръг от своите служители - 86 процента. В дъното на списъка са и работниците в селското, горското и рибното стопанство - 64 процента от тях са получили по 1689 евро.

Обобщението: в областите, в които Германия има особено голям брой заети лица, и обхватът, и размерът на обезщетенията са значителни. Това в крайна сметка води до високите национални средни стойности от 77,9 процента покритие и 2761 евро компенсация. Като се има предвид, че по данни на Destatis заетите в Германия в момента са 45,7 милиона души, това означава, че само благодарение на тази антикризисна мярка няколко десетки милиона души са получили нетно от две до три хиляди евро компенсация за инфлацията.

Автор: Андрей Гурков

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 9 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: