29 Март, 2024 23:01 5 164 28

Как Италия и Испания изпревариха Германия

  • инфлация-
  • стагнация-
  • рецесия-
  • икономика-
  • испания-
  • италия-
  • германия-
  • ес-
  • франция-
  • пари-
  • джорджа мелони

Най-голямата икономика в Европа е в рецесия. Единствено икономиките на Испания и Италия бележат по-висок от очаквания ръст

Как Италия и Испания изпревариха Германия - 1
Снимка: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Германия се бори с рецесията, а намаляващото потребление и стачките в ключови сектори на икономиката само утежняват положението. В същото време във Франция икономиката стагнира, като през четвъртото тримесечие на 2023 година тя остана на същите нива като през третото. За сметка на това третата и четвъртата икономики в Европейския съюз - Испания и Италия - дърпат напред, както отбелязва австрийският "Ди Пресе”.

Италия - от непослушно дете до отличник

"Нещата вървят добре”, казва за ДВ 50-годишният италиански архитект Мауро Конджедо. Заедно със своя баща и брат Мауро ремонтира къщи в Саленто - полуостровът в югоизточната част на Италия, известен още като "токчето на италианския ботуш”.

Ентусиазмът на Мауро не е случаен. Докато преди пандемията правителствата в Рим бяха свикнали да правят предимно лоши икономически прогнози, а страната да е сред първите по дългове в Европа, в момента Италия се е превърнала в икономическия мотор на Европа. В последното тримесечие икономиката е нараснала с 0,6%, докато за същия период германската се е свила с 0,3 на сто. "От 2019 година италианската икономика е нараснала с 3,8%", казва за ДВ главният икономист на "Комерцбенк" Йорг Кремер. Това е "двойно повече от френската икономика и петорно повече от германската”, уточнява той.

Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) прогнозира ръст от едва 0,3% за Германия през тази година, докато италианската се очаква да нарасне с 0,7%. Всички тези тенденции се отразяват и върху борсите. Италианският индекс FTSE MIB, в който са включени 40-те най-големи компании в страната, отбеляза ръст от 28 на сто - най-големият в Европа.

Заслуга на Мелони?

Икономистите реагираха доста сдържано, когато крайнодясната Джорджа Мелони дойде на власт през есента на 2022 година. Но тя запази икономическия курс на своя предшественик Марио Драги, а това се изплаща. На пресконференция в началото на годината Мелони се опита да си припише икономическите успехи в страната. Липсата на политическа стабилност била блокирала икономиката в миналото, обясни тя.

Но доколко Мелони и правителството ѝ стоят зад ръста в италианската икономика? "Твърде малко”, категоричен е Йорг Кремер. "Силният растеж може лесно да се обясни с разхлабената фискална политика на Италия”, казва той. Разбирай: растежът на Италия се основава предимно на нови дългове. Докато преди пандемията от коронавирус италианското правителство е взело нови дългове в размер на 1,5% от брутния вътрешен продукт (БВП), през последните години те рязко нараснаха и през първата половина на 2023 г. вече възлизат на 8,3%.

Задлъжнялостта на държавата ще продължи да расте - през януари Европейската комисия (ЕК) прогнозира, че тази година тя ще надхвърли 140% от БВП и ще продължи да се увеличава през 2025 г. За сравнение: това съотношение в Германия е 66%, а във Франция - почти 100%.

Италия разчита много на парите от ЕС

От 2020 година италианската държава подкрепя различни мерки за саниране. При т.нар. енергийно саниране държавата дори дава супербонус от 110%. Това означава, че тези, които санират жилищата си енергийно ефективно, получават обратно цялата сума плюс още десет процента. Подобни мерки водят до ръст на инвестициите в строителството, обяснява Кремер. "Този ефект е отговорен за около две трети от икономическия ръст, който сега наблюдаваме”, казва експертът.

Архитектът Мауро Конджедо обаче отбелязва, че тази политика има и своите отрицателни страни. Като такава той посочва например това, че всичко е поскъпнало. "Когато държавата плаща всичко, за хората е без значение колко голяма е сметката”, казва той. Никой не контролира цените, а вече многократно строителни компании от Неапол, Бари и Лече са го молили да напише по-високи разходи от действителните. Според Конджедо финансовата помощ от държавата за повишаване на енергийната ефективност на сградите е нещо хубаво, но хората трябва също да плащат част от сметката. Единственото хубаво нещо, което архитектът вижда в управлението на Мелони, е, че е прекратила тези супербонуси.

Мелони действително намали размера на супербонуса, който беше въведен от лявото управление на "Пет звезди” - до 70% през 2023 година и 65% през 2024-а. Но още години наред държавният бюджет ще бъде ощетен заради тази програма. Затова Италия разчита много на Фонда за възстановяване от ЕС. До 2026 година държавата трябва да получи 200 милиарда под формата на безвъзмездни средства и заеми. Икономистът Йорг Кремер подчертава, че е много важно как Рим ще използва тези пари. "Най-късно дотогава държавата трябва да намали големия си бюджетен дефицит. Ако едва тогава Италия започне да спестява, вероятно ще сложи край на това икономическо чудо, защото всички тези години не са използвани за структурни реформи”, допълва още Кремер.

Испания: без руски газ и с ниска инфлация

Не само Италия може да се похвали с добри икономически резултати, особено в сравнение с най-големите икономики в Европа - Германия и Франция. С 2,5 на сто Испания регистрира най-големия ръст сред водещите европейски икономики през 2023 година, пише "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг” (ФАЦ). "Испанската икономика се възстанови от Ковид кризата по-бавно, а сега расте все по-сериозно”, казва икономистът Омар Рахеди от Бизнес училището ESADE в Мадрид. След като през 2023 година Испания най-после достигна нивата си на БВП от преди пандемията, страната изненада дори ЕС и Международния валутен фонд, които трябваше да коригират прогнозите за икономиката ѝ нагоре.

През 2023 година в Испания бяха създадени цели 800 хиляди нови работни места, а туризмът отбеляза нов рекорд. Дори дългата политическа криза, на която беше сложен край през ноември, когато Педро Санчес успя да сформира правителство с цената на много компромиси, не забави икономическия ръст. Фондът за възстановяване от пандемията на ЕС е ключов за развитието и на Пиренеите. "Испания получава втората най-голяма сума след Италия”, обяснява Рахеди. Благодарение на 164 милиона отпуснати като безвъзмездна помощ и заеми публичните разходи се увеличиха с 11 процента. Испания беше слабо зависима от руския газ и далеч не е толкова свързана с Германия, която е в рецесия, посочва още ФАЦ. Тези два фактора също повлияха за доброто ѝ икономическо състояние.

Испанският износ, който се е увеличил със седем процента спрямо 2019 г., е друга причина за растежа на БВП. "Голяма част от динамиката се дължи на конкурентоспособността на Испания”, казва Омар Рахеди. Сравнително ниският темп на инфлация е спомогнал по отношение на цените и заплатите в страната.

Автор: Николас Мартин


Поставете оценка:
Оценка 3.1 от 15 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Факт

    26 1 Отговор
    Италия има по голям дърлг от Япония, само че за Разлика от Япония нито има населението нито имдустрията нито технологиите да го изплати а че Япония няма да го изплати е повече от сигурно.Да не говорим че в Италия всичко е изкупено от китайците.
  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️

    43 2 Отговор
    Санкциите действат ❗
    Германия и Франция в рецесия, Китай и Русия с ръст над 5% ❗🥸❗

    Коментиран от #21, #22

  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Дежа Вю

    30 2 Отговор
    Германия отива към следващия райх, без ресурси и с рецесия. А България не е ли е изпреварила вече Германия и останалите в ес?
  • 10 Германистан на три минарета

    23 0 Отговор
    "инженерите", ще възродят германския халифат!
  • 11 Мда

    24 1 Отговор
    А между другото ултрабогатите в сащ - джепане мейкърите удариха с печалбите си ЕС, не само Германия. Трилиони долари от продажбата на оръжия към целия свят. А в България клиентите на краварите - Борисов и Тагарев платиха милиарди народна пара за антични хартиени самолети и шосейни джипове. Парите са усвоени от сащ, без ангажименти. Видяхме капариранят от Борисов Ф-16, модел от виетнамската война как се забави с години. Пилотите, коуто се обучаваха в сащ за Ф-16 преди години ще забравят как да се качат в антиката...

    Коментиран от #17

  • 12 Сатана Z

    15 3 Отговор
    Германия винаги е била "средна ръка" икономика.Дръпнаха след анексирането на богатата ГДР ,която за 1986 год.имаше БВП от 150 милиарда долара,което е колосална сума за времето си.Но Германците опапаха всичко от соца на ГДР ,а и нямат суровини щото са гяволи и ще ядат "мукара" още преди Путин да денонсира договора за т.н."обединение " на Германия от 1991

    Коментиран от #16

  • 13 Име

    9 0 Отговор
    Какво ни осведомяват - като ние и Нигерия не може да догоним - толкова сме затънали, то не е само корупция - което не разбрах какво пречи на богатството, но - ние сме пълна дупка и така ще караме.

    Не можах да видя ползите от демокрацията - честно, но това е - трънки.

    Дано дъщерите на Иван Костов и на Бойко Борисов и на Стефан Софиянски и на другите - истински мъже да са добре, ерудирани, става въпрос - дъщерите да са ерудирани, едни истински интелектуалки (мале-леле), не е лошо да се разходиш привечер по град София и само - богаташи да се разминаваме.

    Испания и Италия им се работи впрочем - общувал съм с тези.

    Ние сме си вечните - мързеливци.

    Нищо де - ще ни търпят - къде ще ходят.
  • 14 Момчил

    11 9 Отговор
    Икономиката на Германия е трета в света и е над два пъти по-голяма от тази на Италия, но е пораснала с 0,4% по-малко и край, Италия я изпревари. По-малоумна статия не съм чел. Любопитен факт - икономиката на Русия е извън топ 10 и е по-малка от тази на Италия.

    Коментиран от #15

  • 15 Факт

    10 5 Отговор

    До коментар #14 от "Момчил":

    Германската икономика лежи на стари технологии и краят им е сигурен и близо
  • 16 Смях

    7 15 Отговор

    До коментар #12 от "Сатана Z":

    Престани да се излагаш. Икономиката за Западна Германия през 1986 г. е била над трилион долара - трета в света след САЩ и Япония. По това време дори СССР вече е след нея. В същото време икономиката на "богатата" Източна Германия е една плюнка извън топ 20 - където винаги е била. Германия преди ВСВ е била втора икономика в света - след САЩ и преди СССР. Днес е трета икономика в света, а Русия е извън десятката. Германия винаги е била най-мощната икономика в Европа и една от най-мощните в света. Немците са друг тип хора - умни, дисциплинирани и работливи. Руснаците са точно обратното, затова и икономиката им е пълен леш.
  • 17 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 18 САТЪРА НА ХАНА

    15 0 Отговор
    ИТАЛИАНЦИТЕ И ИСПАНЦИТЕ ВДИГНАХА ЦЕНИТЕ
    НА ЗЕХТИНА И МАКАРОНИТЕ
    КОИТО ИЗНАСЯТ ЗА ЦЯЛ СВЯТ И
    УДАРИХА ГЕРМАНЦИТЕ В ЗЕМЯТА :))
  • 19 САТЪРА НА ХАНА

    4 5 Отговор
    ДАЖЕ БЕДНИТЕ В МУТРИСТАН ВЕЧЕ ИМАТ
    ПО 50-100 000 ЕВРАКА АКО ПРИТЕЖАВАТ ПАНЕЛКА
    ......
    КОГА Е БИЛО ТОВА ПО КОМУНУСТИЧЕСКО ?:))
    ....
    ДРУГ Е ВЪПРОСА КВО МОЖЕШ ДА СИ КУПИШ АКО Я ПРОДАДЕШ :)
  • 20 Хохо Бохо

    9 2 Отговор
    В ЕС ръст не е имало от 2022. След короната последва енергийната криза породена от войната, пикът на тази криза отмина. Ръстът на китайската икономика и евтините стоки от Китай заливат европа и подтискат развитието. Хилядите регулации и бюрократщина също задушават ЕС. Евентуалното избиране ма Тръмп ще доведе до увеличаване митата на стоки, вкл и от ЕС, което ще убие износа. Застаряващо население... Всъщност картинката е доста мрачна, също като прогнозите. С 2 думи ЕС утече у ланала. И да, санкциите работят. Постигат целите си. Но какви са целите? Русия е с ръст на икономиката, ЕС са в рецесия.

    Коментиран от #27

  • 21 Калпазанин

    7 1 Отговор

    До коментар #6 от "🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️":

    Бачкат и то как, странно а фув фащ как е и кой плаща сметката или ще плати сметката заради куклите в Брюксел, добре е че сме от най бедните ама нема страшно ще станем още по бедни
  • 22 Калпазанин

    7 1 Отговор

    До коментар #6 от "🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️":

    Аз така от време на време се чудя също защо такива сносни новини могат да се прочетат само в късните часове а в най гледаното време трябва да се гледат и четат "по учителни" предавания като ергенът онова там кулинарното предаване със измислените буламачи където не съм сигурен дали и котката ми ще ги яде, турски сериали и тем подобни които са само и само да отклоняват вниманието на овцете, явно затъпяването е в закона за сигурността на нацията и от нац значение, не случайно вече има индивиди които ти трябва доста време да разбереш от кой пол са
  • 23 Българин

    7 1 Отговор
    Санкциите започват да дават резултат.
    Слава 00крайне и хайл -шалом Кокайнски
  • 24 Ганю Турист

    2 2 Отговор
    Януари бех в Торемолинос,Малага,да починем малко.....Какво строителство върви покрай брега,не е истина.И,вероятно като тука,сичко се продава на зелено.Само нови коли и Лидъл до Лидъл.....

    Коментиран от #28

  • 25 Фен

    4 2 Отговор
    Ами това е резултатът от войната на САЩ срещу Русия в Украйна.
  • 26 Който се

    7 2 Отговор
    Намеси най-малко във войната с Русия пострада най-малко!!!! Германия тепърва ще яде юмруците от САЩ И СЛЕД ТОВА ОТ РУСИЯ!!! ЗАЩОТО СА ГЛУПАЦИ ДА ИМ ВЯРВАТЕ НА ТЕЗИ ГНУСНИ И ЛЪЖЛИВИ КРАВАРСКИ ЕВРЕИ СЪСИПВАЩИ ЕВРОПА!!!
  • 27 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 28 Този коментар е премахнат от модератор.