Отидете към основна версия

2 271 17

Как да стана шпионин в Германия

  • шпионаж-
  • шпиони-
  • германия-
  • разузнаване-
  • русия-
  • бнд

Германското външно разузнаване спешно търси нови кадри и залага на необичайна рекламна кампания

Снимка: БГНЕС/ EPA

"Търсим терористи, м/ж/р", пише на големи плакати по гари и автобусни спирки в Германия. А отдолу с дребен шрифт е добавено: "Намери ги заедно с нас". Германското външно разузнаване BND търси нови служители и залага на необичайна рекламна кампания, информира германската обществена телевизия АРД. Службата, която открай време е обект на противоречиви дискусии и, според ръководството си, бива неглижирана и зле финансирана, днес е изправена пред много сериозни предизвикателства. Най-вече заради войната на Русия срещу Украйна.

Търсят се всякакви специалисти. Не само шпиони.

Германското външно разузнаване иска да набира стотици нови служители - всеки месец! Търсят се специалисти по Китай, готвачи, охранители и биолози, мъже и жени. Търсят се и, разбира се, класически шпиони. Такива кандидати ще преминат през т.нар. дуално обучение - висше образование, комбинирано с практическо обучение и тренировки в школата на самото външно разузнаване. Редом с придобиването на теоретични академични знания, студентите ще се учат как например се проследява "обект на интерес" и как самият агент се освобождава от "опашки", научаваме още от АРД.

"При нас на шега ги наричаме дипломирани шпиони", казва пред медията главният пиар на разузнаването Мартин Хайнеман, който е в дъното на кампанията с шарените плакати и видеа в Ютюб и Инстаграм. Допълнително към това Хайнеман е пуснал своите хора да облепят с плакати и оградната стена около стриктно охраняваната територия на BND - отгоре до долу. "Проникни зад оградата", гласи главният слоган на кампанията. Една набиваща се на очи покана да влезеш в тайната служба.

Най-търсени са IT-специалистите. Такива като опитния Лукас. Той отдавна работи в BND и, разбира се, истинското му име не е Лукас. Както всички тук, той непрекъснато сменя идентичностите си. Иначе косата му е вързана на опашка, виждат се и татуировки, а на въпроса за професията му той кратко отговаря: "Хакер в BND".

Лукас хаква различни международни мрежи, включително и правителствени. Например, за да открие докъде са стигнали определени оръжейни разработки. Но защо го върши на държавна заплата, а не като частник? "На свободния пазар се изкарват добри пари. Но БНД ми дава възможност да върша нещо, което никъде другаде не бих могъл: да се внедря в чуждестранна мрежа, на много високо професионално равнище и с голям размах." Лукас обяснява, че парите не са най-важното за него. "От сегашната ми работа има смисъл, не опира само до моето лично забогатяване", казва той.

Нещо подобно мисли и Мая, чието истинско име също е друго. Днес тя е на високи токчета и в бизнес костюм. Колегите ѝ казват, че тя е перфектна в стрелбата, а след като преминала през специално обучение за справяне с опасностите вече била и дяволски добра шофьорка. Един от "сувенирите", които си е донесла от командировки, е черно знаме на терористите от тъй наречената "Ислямска държава".

"Невероятно усещане за смисъл"

В разузнаването Мая работи в сектора за анализи. Тя събира информации, свързани с тероризма, после късче по късче сглобява картината подобно на пъзел. Ако подреди правилно пъзела, Мая може да помогне за предотвратяването на терористични атаки. "Точно това ме преизпълва с невероятното усещане за смисъл", казва тя.

Но Мая и Лукас плащат определена цена: никой около тях не бива да знае какво работят. Нито семейството, нито роднините, нито дори партньорът или партньорката. И им се налага често пъти да сменят имена и идентичности. Не е за чудене и друго: че няма как редовно да работят в хоумофис.

От сайта на BND става ясно, че задължителните базови условия, които трябва да изпълняват кандидатите, са следните: да имат германско гражданство, да имат пощенски адрес в Германия, да са завършили поне 10 клас (т.нар. Realschule) с най-малко 8 точки в дипломата (ли оценка 3 по германската система), да имат познания по английски и да са поне на 16 години.

Автор: Еви Зайберт ARD

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 8 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: