НАТО е най-важната и най-силната политическа и отбранителна организация в историята, а значението ѝ е още по-голямо в изключително сложния контекст, през който преминаваме, заяви днес румънският президент Клаус Йоханис по повод отбелязването на 20 години от присъединяването на Румъния към Организациятa на Северноатлантическия договор, предаде Аджерпрес, цитирана от БТА.
През тези 20 години от присъединяването на Румъния "броят на международните кризи със сигурността се увеличи значително, достигайки кулминацията си с незаконната, нелегитимна и непровокирана война на агресия на Руската федерация срещу Украйна", подчерта Йоханис, според съобщение на президентската администрация.
Той напомни, че от 2004 г. Румъния е допринесла към всички усилия на Алианса са обезпечаване на сигурността и просперитета на страните членки.
"Нашата страна показа, че е важен партньор в развитието на усилията за възпиране и отбрана на Алианса в Източния фланг, включително чрез въвеждането в експлоатация на противоракетния щит в Девеселу и чрез укрепването, заедно със съюзниците от НАТО, на сигурността на Черно море", отбеляза Клаус Йоханис.
По думите му през годините Румъния е доказала своя "статут на важен регионален и евроатлантически доставчик на сигурност, допринасяйки за значителен брой мисии и операции на НАТО".
От своя страна премиерът Марчел Чолаку подчерта, че през 20-те години на принадлежност към НАТО Румъния е станала важен стълб и е укрепила позициите си в Алианса, спазвайки ангажиментите си към сигурността в зоната на Черно море.
"Ще продължим да бъдем влиятелен и конструктивен участник в НАТО, за да укрепим и развием нашия съюз по такъв начин, че колективните гаранции за сигурност да дадат на румънците стабилността и сигурността, от които те се нуждаят за развитието на Румъния", написа Чолаку в публикация във Фейсбук.
Румънското правителство също приветства отбелязването на 20 години от присъединяването на страната към НАТО, като подчерта, че в този период Румъния е укрепила профила си на отговорен съюзник, участващ активно в насърчаването на демократичните ценности и принципи, на сигурността и стабилността в евроатлантическото пространство и извън него.
В съобщението се отбелязва, че "днес повече от всякога източният фланг, източното съседство и Черно море са се превърнали в централни въпроси в дневния ред на съюзниците, а Румъния се възползва от засилено съюзническо присъствие и засилена възпираща и отбранителна позиция на НАТО на територията на страната и в региона".