Последните руски атаки причиниха значителни щети на украинската електропреносна система, но е малко вероятно да има пълен колапс, каза ръководителят на украинската Национална енергийна компания "Укренерго" - Володимир Кудрицки, цитиран от Ройтерс, пише БТА.
От 22 март руските сили почти ежедневно атакуват украински топлоелектрически и водноелектрически централи, както и главните мрежи, което доведе до спиране на тока в много области на страната.
„Тяхната цел (на руснаците) е да предизвикат прекъсвания на тока в някои големи украински градове, а нашата цел е да предотвратим това“, каза Кудрицки в интервю за Ройтерс.
Най-голямата частна енергийна компания в окръга - ДТЕК, каза, че при атаките са повредени пет от шестте ѝ електроцентрали, които са загубили 80% от капацитета си.
Топлоелектрическите централи и други съоръжения на ДТЕК, която осигурява около една четвърт от енергийните нужди на страната, бяха многократно поразявани от руски ракети, дронове и артилерия по време на продължаващата над две години война.
Ракетните атаки са нанесли значителни щети и на най-голямата украинска водноелектрическа централа в Запорожие, както и станциите Канив и Днестър.
По-голямата част от електричеството в Украйна се произвежда от три атомни електроцентрали, но топлинното и водно производство на енергия са ключови за балансиране на системата по време на пикове на потреблението.
"Най-голямото безпокойство сега представлява състоянието на производството на електроенергия, частта от него, която балансира системата - водно и топлинно електропроизводство. Мащабът на щетите, за които съобщава ДТЕК, очевидно е глобален (мащабен)“, каза Кудрицки.
Но той посочи, че енергийната система на страната не е близо до колапс.
„Определено не сме на крачка от колапса. Колапсът е неконтролирано спиране на по-голямата част или на цялата енергийна система. Това не се е случвало и няма да се случи, този сценарий смятаме за малко вероятен“, каза той.
Кудрицки смята, че Украйна може да срещне "локални проблеми" в отделни области, като например в източния град Харков или в Одеса.
Енергийната система на Съветския съюз, а по-късно и на Украйна, традиционно разчита на огромни електроцентрали, но такива съоръжения са изключително трудни за защита от ракетен обстрел.
„На първо място, трябва да помислим за нашия енергиен микс и трябва да помислим как да защитим нашето производство на електроенергия от (въздушни) удари“, каза Кудрицки.
Това би било възможно само ако Украйна построи стотици малки електроцентрали в цялата страна.
„Този процес трябва да започне незабавно“, каза той.