В Киев са меко казано изненадани, че в НАТО вече се обсъжда Украйна да бъде разделена на две части в опит войната да спре, пише OBOZ.ua.
В Европа и САЩ вече се провеждат „мирни инициативи“ в навечерието на срещата в Швейцария, като те са по-скоро сондажи за евентуалните отстъпки, които Украйна може да направи. Италианският в. La Repubblica съобщи, че в кулоарите на НАТО вече се говори Украйна да се откаже от Крим и Донбас в замяна на членство в Алианса. Според американски издания Доналд Тръмп също е на мнение, че тези територии трябва да станат руски. Според този сценарий Украйна ще бъде разделена като Германия след Втората световна война.
Идеята за „НАТО в замяна на територия“ не е нова. Още миналата година бившият генерален секретар на Алианса Андерс Фог Расмусен каза, че Украйна трябва да се присъединява към блока, но член 5 от споразумението да не се прилага за окупираните територии. И тук идва логичният въпрос – какво мисли Киев за тази идея?
Украинците многократно са посочвали, че няма да се откажат от своите територии. В момента руският агресор е окупирал близо 1/5 от Украйна. Бившият министър на външните работи на Украйна (2007-2009 г.) Володимир Огризко заяви, че този вариант е „абсурден и неприемлив“. Още повече, че подобен сценарий няма да доведе до края на войната, а до евентуална пауза преди нова мащабна агресия от страна на Русия. Огризко призна, че е объркан от тази идея на западните страни.
На първо място, дори Украйна да се съгласи на отстъпки, кога ще влезе в НАТО? Страни като САЩ и Германия са против присъединяването на Киев към военния блок, защото според тях това ще увеличи риска от пряк сблъсък с Путин и Трета световна война. На второ място, ако Украйна се откаже от земята си, това на практика ще е пример как в 21 век една държава може да окупира своя съседна без реакция от международната общност. Генералният секретар на НАТО Столтенберг също говори за определени компромиси, които Украйна трябва да е готова да направи. И се създава впечатлението, че Киев трябва да се откаже от свои земи сега. А членството в НАТО... не се знае кога.
Украинският дипломат Игор Долгов е разочарован от западните страни, които според него обсъждат подобни варианти без знанието на Киев. „Украйна сама ще реши как да осигури своята следвоенна сигурност и как да градим бъдещето си“, посочи той.
Основен въпрос е как ще бъде организирана сигурността в Европа. Украинците имат отговор на този въпрос - възстановяване на териториалната цялост в рамките на международно признатите граници. Буди недоумение и друг въпрос: как НАТО ще се съгласи да приеме Украйна, която е във война с Русия, когато в същото време не смее да й предостави определен тип оръжия като ракети с далечен обсег. Няма единна позиция на НАТО по отношение на Киев, а е изключително притеснително, че се водят дискусии, в които не се взима под внимание позицията на нападнатата държава.