Отидете към основна версия

4 003 33

Задава ли се търговска война заради електрическите автомобили?

  • електрически коли-
  • китай

Над половината от всички нови електрически коли, които са продадени в световен мащаб, са произведени в Китай

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Един призрак броди по света - призракът на нова търговска война. На карта е заложено кой ще контролира пазара на електрически превозни средства - западните страни или Китай. А това е пазар, който към края на 2023 г. се оценява на 1 трилион долара, посочва Международната агенция за енергията (МАЕ).

Китайските електрически автомобили

Над половината от всички нови електрически коли, които са продадени в световен мащаб, са произведени в Китай. Електрическите автомобили, създадени в азиатската страна, са по-евтини в сравнение с тези, построени от конкурентите на китайските компании, посочва "Скай нюз" ·

Бизнесът на китайския производител на електромобили "Зийкр" (Zeekr), който произвежда луксозни електрически коли, се разраства бързо.

Заводът на компанията в китайския пристанищен град Нинбо работи едва от три години, но през тази година увеличава производството си повече от два пъти.

"Зийкр" е собственост на автомобилостроителния концерн "Джийли" (Geely), който развива своя бизнес с подкрепата на управляващите в Пекин, посочва "Скай нюз".

Компанията "Зийкр" е нов играч на пазара на електрически превозни средства, но е амбицирана да пробие извън родината си и да продава своите високотехнологични електрически автомобили на Запад.

И китайският производител вече изпълнява тази амбициозна цел.

Електрическите коли на "Зийкр" се продават в Швеция и Нидерландия, а отскоро и в Германия, както и в редица други европейски страни.

Един от моделите на компанията - "Зийкр 001", чийто дизайн напомня "Порше Панамера" (Porsche Panamera), е с пробег от 600 километра с едно зареждане на батерията, по данни на китайската автомобилостроителна компания.

Европейската централа на "Зийкр" е базирана в Гьотеборг. Китайската компания е изградила научно-изследователски център в шведския град. Нейният собственик - концернът "Джийли", притежава и емблематичната шведска марка "Волво" (Volvo).

От своя страна шефът на "Джийли" Ли Шуфу е един от основните акционери в една от най-престижните автомобили компании в света - германският концерн "Мерцедес-Бенц" (Mercedes-Benz).

"Джийли" е мажоритарен акционер и в производителя на емблематичните английски спортни автомобили "Лотус карс" (Lotus Cars).

"Тесла" и китайските конкуренти на американския гигант

В началото на януари тази година беше обявено, че китайската автомобилостроителна компания Би Уай Ди (съкратено от Build Your Dreams или "Изградете вашите мечти" - бел. ред.) е изпреварила през последното тримесечие на 2023 г. американския гигант "Тесла" (Tesla) по броя на продадените електромобили.

Корпорацията Би Уай Ди е доставила на клиенти по целия свят през периода октомври - декември 2023 г. 526 000 нови коли, задвижвани изцяло от батерии (BEV), а "Тесла" - 484 507, припомня Би Би Си.

Все пак, за цялата 2023 г. американският производител на електромобили е рекордьор с 1,8 милиона електрически коли, продадени в целия свят.

"Тесла" обаче отново е принудена да понижи цените на своите електромобили на редица водещи пазари, сред които и в Китай, предадоха световните агенции през миналия месец.

Решението на компанията идва, след като в началото на месеца тя съобщи за сериозен спад на електрическите автомобили, които е доставила през първото тримесечие на 2024 година. Броят им намалява до 386 810 спрямо последното тримесечие на 2023 година (484 507).

На този фон американската компания снижава началната цена на електромобилите си на китайския пазар с по 14 000 юана (около 1933 долара). Така цената на електрическите коли от серията "Модел Уай" достигат най-ниското си равнище, откакто се предлагат на китайския пазар - 249 900 юана (около 34 506 долара), посочва Си Ен Ен.

Западът и китайската експанзия

Редица западни лидери наблюдават с безпокойство китайската експанзия на пазара на електрически автомобили. Европейският съюз и САЩ обвиняват управляващите в Пекин, че чрез държавната финансова подкрепа, която оказват на частните китайски автомобилостроителни компании, те получават "нечестно предимство".

Представители на Европейската комисия разследват китайски автомобилни компании, които оперират и в страните от ЕС, за да установят дали те не прилагат нелоялни търговски практики. Това съобщи през януари Ройтерс, позовавайки се на три източника, които са свързани с разследването.

Следователи към ЕС инспектират представителствата на китайските автомобилостроители Би Уай Ди, "Джийли" и САИК (SAIC), са обявили два от източниците пред Ройтерс.

ЕК е потвърдила, че е "започнало проучване на търговските практики на автомобилни производители".

Проверката, започнала през октомври 2023 г., цели да установи дали благодарение на огромните субсидии, които Китай отпуска на производителите на електрически автомобили, те успяват да поддържат изкуствено ниски цени. Целта е да бъде установено дали тази практика им осигурява незаконно предимство спрямо техните конкуренти в ЕС, както и дали е необходимо налагането на наказателни мита върху вноса в Евросъюза на китайски електрически превозни средства, посочва Ройтерс.

"Световните пазари са наводнени с евтини китайски електромобили". Това заяви през септември 2023 г. председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен в речта си "За състоянието на Съюза" пред Европейския парламент в Страсбург. По думите ѝ цените на китайските електромобили се поддържат изкуствено ниски чрез държавни субсидии.

Ако това се докаже, то Еврокомисията може да наложи наказателни тарифи върху вноса на китайски електрически автомобили в страните от Евросъюза, отбелязва "Скай нюз"·

През април канцлерът на Германия Олаф Шолц посети Китай, придружаван от високопоставени мениджъри на водещи германски компании.

Шолц посети престижен университет в китайския мегаполис Шанхай, където коментира навлизането на китайските производители на електрически автомобили на пазара в Германия и в други европейски страни.

"Единственото нещо, което трябва отсега да е ясно, е, че конкуренцията трябва да бъде честна, без дъмпинг, без свръхпроизводство и със спазване на авторските права", посочи германският канцлер.

От своя страна финансовият министър на САЩ Джанет Йелън, която посети Пекин през миналия месец, обвини Китай в налагането на дъмпингови цени при продажбата на електрически автомобили в други страни.

Йелън изтъкна, че пряката и непряката държавна подкрепа от страна на управляващите в Пекин "води до производствен капацитет, който далеч надхвърля вътрешното търсене, както и това, което глобалният пазар може да понесе".

На въпрос на Си Ен Би Си - дали Вашингтон може да наложи наказателни мита върху вноса на китайски стоки, ако Пекин продължи да оказва нелегитимна държавна помощ на своите компании, Йелън отговаря: "Не бих изключила нищо на този етап. Трябва да държим всички възможности на масата. Искаме да работим с китайците, за да видим дали можем да намерим решение".

"Зийкр": Световният пазар е достатъчно голям за всички производители

Вицепрезидентът на китайския производител на електромобили "Зийкр" Чен Ю разказва пред "Скай нюз", че когато чуждестранни компании са изградили първите си заводи за електрически превозни средства в Китай, местните фирми са започнали бързо да се учат от тяхното ноу-хау.

Той споделя, че заедно с другите китайски производители на електромобили са научили много от своите западни конкуренти за техническите характеристики и дизайна на колите, както и за корпоративната им култура.

Вероятността за налагането на наказателни тарифи от страна на ЕС върху вноса на китайски електрически превозни средства е източник на безпокойство за вицепрезидента на "Зийкр".

"Без съмнение ние се притесняваме от едно евентуално подобно предизвикателство", посочва Чен Ю.

Евентуалните наказателни тарифи и въвеждането на други мерки срещу китайски производители на електромобили от страна на западните страни обаче привидно не притесняват компанията "Зийкр" като цяло, отбелязва "Скай нюз".

Подразделението на китайския гигант "Джийли" не смята, че заплахата от налагането на наказателни тарифи е твърде сериозна.

Позицията на "Зийкр" е, че световният пазар е достатъчно голям за всички производители на електрически автомобили.

Дали е така, само времето ще покаже.

Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 17 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: