Отидете към основна версия

7 956 170

Ще се намеси ли НАТО на украинския фронт? Алиансът посочи "червените линии"

  • нато-
  • украйна-
  • русия-
  • война-
  • ракети-
  • владимир путин-
  • йенс столтенберг

Няма оперативни планове, които да предвиждат изпращане на хора, а само оценки на възможни планове за извънредни ситуации, истинска крайна мярка, ако се стигне до включване на трети страни във войната

Снимка: БГНЕС/ЕРА

В Украйна има опасения от срив на бойното поле. Крайната мярка е в контрола на НАТО, това са червените линии за пряка намеса, пише италианският вестник La Repubblica.

"100 хил. мъже, готови да се намесят, ако Путин въвлече други държави във войната. Очаква се това да има възпиращ ефект". Това се случва за първи път от началото на войната. НАТО, по много конфиденциален начин и без официални съобщения, определи поне две червени линии, отвъд които може да има пряка намеса в конфликта в Украйна. В момента, трябва да се подчертае - няма оперативни планове, които да предвиждат изпращане на хора, а само оценки на възможни планове за извънредни ситуации, истинска крайна мярка, ако се стигне до включване на трети страни във войната.

Първата червена линия

Първата "червена линия" се фокусира върху възможността за пряко или непряко включване на трета страна, например в случай на възможен пробив в северозападна Украйна. Както пише изданието, "това би довело до създаването на коридор между Украйна и Беларус".

"Тактическият вариант наскоро беше признат за вероятен от няколко съюзнически анализатори. Тогава Минск ще бъде пряко въвлечен във войната. Неговите войски и арсенал ще бъдат решаващи за Москва. А това обстоятелство би могло само да засили защитата в полза на Украйна", се посочва в статията.

Втората "червена линия"

Тя се отнася до военна провокация срещу Прибалтика или Полша или целенасочено нападение срещу Молдова.

"Това не е непременно инвазия, която може да дойде след офанзивата в Одеса, а просто военен удар, който да изпита реакцията на Запада", отбелязват от италианското издание.

Това може да е опит да се провери способността на НАТО да реагира "във фаза на възможно объркване". В статията се посочва, че тук се подразбира периодът на изборите в Европа и САЩ, който "може да накара Кремъл да мисли, че НАТО се разсейва, но алиансът няма да търпи подобна агресия".

Поставете оценка:
Оценка 3.1 от 95 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: