Отидете към основна версия

2 281 9

Япония се обиди на Джо Байдън: Ние не сме ксенофоби

  • сащ-
  • япония-
  • джо байдън-
  • фумио кишида

През април японският премиер Фумио Кишида посети Вашингтон за среща на върха с Байдън и разкри планове за военно сътрудничество и проекти от ракети до кацане на Луната, с цел засилване на връзките за противодействие на Китай и Русия

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Япония определи като "достоен за съжаление" коментара на президента на САЩ Джо Байдън, че "ксенофобията" задушава икономическия растеж на азиатската страна, съобщава "Ройтерс".

Миналата седмица Байдън отбеляза, че "ксенофобията" в икономиките на Китай, Япония и Индия възпрепятства техния растеж, а миграцията е добра за икономиката на САЩ.

"Заявихме на Съединените щати, че коментарът не се основава на правилното разбиране на политиката на Япония и е достоен за съжаление", посочи главният секретар на кабинета Йошимаса Хаяши на редовна пресконференция.

Той обаче побърза да добави, че връзките на Япония с нейния съюзник САЩ в областта на сигурността са по-солидни от всякога и Токио ще се стреми да ги укрепи още повече.

През април японският премиер Фумио Кишида посети Вашингтон за среща на върха с Байдън и разкри планове за военно сътрудничество и проекти от ракети до кацане на Луната, с цел засилване на връзките за противодействие на Китай и Русия.

На събитие миналата седмица за набиране на средства за кампанията му за преизбиране през тази година Байдън заяви: "Една от причините нашата икономика да расте е заради вас и много други. Защо? Защото приветстваме имигрантите. Защо Китай закъса толкова зле икономически, защо Япония има проблеми, защо Русия, защо Индия - защото те са ксенофобски. Те не искат имигранти. Имигрантите са това, което ни прави силни".

Япония се гордее със своята хомогенност и отдавна е сдържана по отношение на имиграцията, въпреки че намаляващата раждаемост и бързо застаряващото население предвещават остър недостиг на работна ръка през следващите десетилетия.

Запитан дали иска да насърчи имиграцията, за да спре намаляването на населението, Кишида отвърна, че Япония трябва да обмисли дали да покани квалифицирани работници, но изключи цялостна имиграционна програма.

"Бихме искали да позволим изключително способни и мотивирани работници да бъдат поканени в Япония, за да предоставят подкрепа на японското общество", уточни той в интервю миналата седмица.

"Все още част от японското общество се противопоставя на идеята за непрекъсната, неограничена имиграция на работна ръка от чужбина".

Поставете оценка:
Оценка 3 от 8 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: