Русия отбеляза днес тържествено Деня на победата на Съветския съюз над нацистка Германия през Втората световна война, която президентът Владимир Путин превърна в основа на почти четвъртвековния период, в който управлява страната, както и в причина за военните си действия срещу Украйна, предаде Асошиейтед Прес, цитирана от БТА.
Въпреки че малко ветерани от конфликта, наричан в Русия Велика отечествена война, са още живи, победата на Червената армия остава най-важният и почитан символ за силата на страната и ключов елемент от националната идентичност, отбелязва агенцията.
“Денят на Победата обединява всички поколения“, каза Путин в речта си на парада на Червения площад. „Продължаваме напред, уповавайки се на многовековните си традиции и се чувстваме уверени, че заедно ще осигурим свободно и сигурно бъдеще за Русия“, каза той.
Той поздрави войските, които се сражават в Украйна, за техния кураж. Западът „подклажда регионални конфликти, междуетнически и междурелигиозни вражди и се опитва да попречи на глобалното развитие на суверенни и независими центрове“, каза Путин.
На фона на напрежението между Русия и Запада, което е на най-високо ниво от Студената война насам, Путин припомни сериозната ядрена мощ на Русия.
„Русия ще направи всичко, за да предотврати глобална конфронтация, но няма да позволи на никого да ни заплашва. Стратегическите сили са в бойна готовност“, каза той.
Докато военнослужещи маршируваха по паважа, последвани от дефиле на стара и нова бойна техника, небето се проясни за кратко, за да позволи прелитането на военни самолети, които изобразиха с дим бяло-червено-синия руски трикольор.
Съветският съюз дава най-малко 27 млн. жертви във Втората световна война, което на практика означава, че почти всяко семейство е загубило свой роднина.
При нахлуването си през юни 1941 г. нацистките войски превземат голяма част от западните земи на СССР, преди да бъдат отблъснати чак до Берлин. САЩ, Великобритания, Франция и другите съюзници отбелязват края на войната в Европа на 8 май.
Огромното страдание и жертви в градове като Сталинград, Курск и родния град на Путин Ленинград, все още служат за ярък символ на способността на страната да превъзмогне привидно непреодолими предизвикателства.
От идването си на власт през 1999 г. Путин направи 9 май една от важните теми в политическата си програма, като използва парада да демонстрира военната мощ на страната. Около 9 хил. войници, включително 1000, които са се сражавали в Украйна, участваха в днешния парад.
Като част от усилията си да укрепи съветското наследство и да потъпче всякакви опити за поставянето му под въпрос, Русия въведе закони, които криминализират „реабилитацията на нацизма“. Те включват наказания за "оскверняване" на паметници или оспорване на руските версии за историята на Втората световна война.
Когато руските войски нахлуха в Украйна на 24 февруари 2022 г., Путин се позова на Втората световна война, за да оправдае действията си, които Киев и Западът осъдиха като непровокирана агресивна война. Путин посочи "денацификацията" на Украйна като основна цел на Москва. Той лъжливо определи правителството на украинския президент Володимир Зеленски като неонацисти, въпреки че Зеленски е евреин и е загубил роднини в Холокоста.