Отидете към основна версия

1 233 23

64% от младите европейци възнамеряват да гласуват на изборите

  • евроизбори-
  • евробарометър-
  • младежи-
  • европа-
  • европейски парламент-
  • ес-
  • еп-
  • млади хора-
  • проучване

Мнозинството от анкетираните посочват, че възнамеряват да гласуват на европейските избори

Снимка: БГНЕС/ EPA

Европейската комисия публикува проучване “Евробарометър“ за младежта и демокрацията. Резултатите сочат, че повече от шест от всеки десет (64%) млади граждани на ЕС изразяват намерението си да гласуват на предстоящите избори за Европейски парламент, а 13% заявяват, че няма да гласуват, въпреки че отговарят на условията за това. Останалите респонденти попадат в категориите гласоподаватели, които не отговарят на условията (8%), тези, които не са сигурни относно допустимостта или намерението си да гласуват (9%), и тези, които предпочитат да не отговорят (5%).

В 24 държави членки мнозинството от анкетираните посочват, че възнамеряват да гласуват на европейските избори, като най-голям брой са те в Румъния (78%) и Португалия (77%). Делът на вероятните гласоподаватели е по-нисък в Малта (47%), Латвия (46%) и Люксембург (41%). В България, Латвия, Люксембург, Малта и Нидерландия, един на всеки петима респонденти отговаря, че няма да гласува, въпреки че отговаря на условията (между 21% и 31%).

Според проучването 67% от младите хора смятат, че ЕС оказва въздействие поне до известна степен върху ежедневието им, докато 26% заявяват, че това не е така, а 7% не знаят. Според „Евробарометър“ 64% от младите хора в ЕС са участвали в дейностите на една или повече организации през последните 12 месеца. Освен това 48% съобщават, че са предприели действия за промяна на обществото чрез подписване на петиция, участие в митинг или изпращане на писмо до политик – най-вече по теми, свързани с правата на човека (34%), климата (33 %), здравето (29%) и равнопоставеността (29%).

Младите хора смятат, че образователната система ги е подготвила добре за някои от предизвикателствата, пред които са изправени. Например 73% заявяват, че образованието им е осигурило необходимите цифрови умения за откриване на дезинформация. 72% заявяват, че образованието им е научило да се грижат за околната среда. Проучването показа, че младите хора продължават да имат европейска перспектива. Повече от 43% са участвали в дейност в друга държава от ЕС. Типични примери за това са учене или обучение (16%), доброволчество (12%) или работа (12%). Почти половината от анкетираните млади хора (49%) заявяват, че са запознати с възможностите за финансиране, предлагани от програмата на ЕС в областта на образованието, обучението, младежта и спорта „Еразъм +“. Освен това 67% от младите хора считат, че ЕС оказва въздействие, поне до известна степен, върху ежедневието им, докато 26% заявяват, че това не е така, а 7% не знаят.

Поставете оценка:
Оценка 1.3 от 3 гласа.

Свързани новини