Отидете към основна версия

1 635 15

Хапче за аборт по пощата: спасение за много жени в САЩ

  • аборт-
  • жени-
  • сащ-
  • поща-
  • медицина-
  • бременност

1/3 от американките вече нямат пряка възможност да извършват аборт - в много от щатите те са забранени или силно ограничени

Снимка: БГНЕС/ EPA

Една трета от американките вече нямат пряка възможност да извършат аборт. Но дори и в щатите, в които прекъсванията на бременността са забранени, жените имат една възможност: хапче за аборт, изпратено по пощата, пише в публикация по темата германската обществена телевизия ZDF.

Как се заобикаля забраната за аборт

Откакто много републикански щати забраниха или ограничиха силно абортите, прекъсването на бременността с медикаменти се превърна в най-често използвания метод. Междувременно над 60 процента от абортите в САЩ се извършват така, информира ZDF. Най-често чрез комбинацията от Мифепристон и Мизопростол.

Германската обществено-правна медия пише, че този вид прекъсване на бременността се смята за сигурен и надежден метод. Световната здравна организация препоръчва използването на хапчетата до 12-та седмица от бременността. Принципно за тези медикаменти в САЩ има нужда от рецепта, но те могат да се получат и без нея.

Необходимите препарати - Мифепристон и Мизопростол - все още се разпращат из всички щати. Но в зависимост от щата има известни правни особености, във връзка с което се препоръчва да се осигури максимална защита на личните данни и при съмнения информацията да не се споделя. Иначе взимането на хапчетата не е наказуемо, посочва ZDF. Фирмите доставчици се подсигуряват, регистрирайки се в либерални щати, които да ги защитят срещу обвиненията от онези щати, които са наложили забрана. Организацията AidAccess, която е сред най-популярните доставчици, е със седалище в Европа. Тя изпраща до всички американски щати хапчетата от Индия през Масачузетс.

Миналата година абортите са се увеличили

Актуално проучване, цитирано от ZDF, показва, че в края на 2023 година около 8000 американки от щатите със забрани или с по-строги закони са получили нужните им хапчета по пощата. Като цяло броят на абортите в САЩ дори е нараснал след 2022 година. За юриста Дейвид Коен това не е изненада. Той отбелязва пред германската обществено-правна медия, че "хората намират начин да сложат край на нежеланата бременност".

Ребека Нал от Тексас успява през 2012 година да направи аборт, минавайки по много труден път. Впоследствие създава сайта Ineedana.com, предлагащ информация за възможностите за прекъсване на бременността. Междувременно от него са се възползвали над един милион потребители, ежедневно към него се обръщат 1300, споделя Нал пред ZDF. Други сайтове и горещи телефонни линии са специализирани по правните, медицинските или финансовите въпроси. Всичко това е необходимо, откакто абортът се превърна в потенциално престъпление. А и за да бъдат дадени на жените отговори на въпросите, каквито здравната система вече не им предлага.

Важната роля на съдилищата

За противниците на абортите тези опции са трън в окото. В Луизиана предстои с проектозакон да се реши дали притежаването на хапче за аборт без рецепта е наказуемо. Ако това стане, Луизиана ще е първият щат с подобно правило. Освен това Върховният съд трябва да се произнесе по отношение на допустимостта на Мифепрестон като медикамент. Евентуална негова забрана не би направила абортите с медикаменти невъзможни, но би ги затруднила значително, посочва ZDF.

А ако Доналд Тръмп бъде преизбран, може отново да влезе в сила един закон от 1873 година, който забранява изпращането на средства за прекратяване на бременността. Тази стъпка е записана като необходима за евентуалния втори мандат на Тръмп. В Аризона пък неотдавна - с решение на Върховния съд - бе върната валидността на закон от 1864 година, т.е. от времената на Гражданската война, когато Аризона още не е била щат и жените не са имали право на глас. Според този закон абортите са забранени от момента на зачеването. А лекарите, които правят аборти, при определени обстоятелства могат да влязат до пет години в затвора.

"В помощ на хората, които имат нужда от помощ"

Ребека Нал е сигурна, че информационни сайтове като нейния са защитени по линия на свободата на мненията. Тя смята да продължи да се бори за това всеки в САЩ да знае, че опции има. "Законите могат да се променят. Но не и потребностите". Ребека Нал не се отказва - въпреки че към нея са били отправяни заплахи. "Ние помагаме на хората, които имат спешна нужда от помощ."

Биляна Михайлова (редактор)

Поставете оценка:
Оценка 1.9 от 7 гласа.

Свързани новини