Отидете към основна версия

3 257 19

България не покрива критериите за еврозоната, ЕК все пак вижда нещо „забележително“ да се случва в София

  • sir-
  • ес-
  • ек-
  • българия-
  • евро-
  • еврозона-
  • валдис домбровскис-
  • евробарометър

България постигна значителен напредък по пътя си към присъединяване към еврозоната, каза Домбровскис

Снимка: БГНЕС

Европейската комисия публикува своя Доклад за конвергенцията, в който дава оценка на напредъка, постигнат от България, Чехия, Унгария, Полша, Румъния и Швеция към присъединяването към еврозоната. Докладът показва „смесени резултати“. Всъщност „нито една от тези държави-членки в момента не отговаря на всички критерии за присъединяване към еврозоната“, се казва в съобщението, придружаващо доклада, предаде SIR (Servizio Informazione Religiosa).

Според заключенията в доклада шестте страни показват смесени резултати по отношение на номиналната конвергенция. Понастоящем нито една от тези държави не отговаря на всички критерии за присъединяване към еврозоната.

България е единствената страна, която изпълнява всички критерии, с изключение на един, и в която националното законодателство може да се смята за съвместимо с правилата на Икономическия и паричен съюз.

Изпълнителният заместник-председател Валдис Домбровскис заяви: „България постигна значителен напредък по пътя си към присъединяване към еврозоната и изпълни три от четирите критерия. Това е забележимо постижение в трудна среда. Очакваме инфлацията да намалее през следващите месеци, което ще спомогне да се изпълни инфлационният критерий. Ще работим в тясно сътрудничество с България в подкрепа на присъединяването към еврозоната.“

Според последното проучване на Евробарометър 59% от гражданите в държавите членки извън еврозоната смятат, че общата валута е оказала положително въздействие върху страните, които вече я използват. Мнозинството анкетирани смятат, че въвеждането на еврото би имало положителни последици за собствената им страна (53%) и за тях лично (56%).

58% от респондентите подкрепят въвеждането на еврото от страната им. Подкрепата е особено изразена в Румъния (77%) и Унгария (76%), следвана от Швеция (55%), Чехия (49%), България (49%) и Полша (47%). Подкрепата се е увеличила най-много в Чехия – с 6 пункта в сравнение с миналата година.

България е страната, в която по-голям дял от гражданите (71%) смятат, че еврото ще бъде въведено в рамките на пет години. 64% от българите смятат, че въвеждането на еврото ще увеличи цените, а същевременно 44% – което представлява увеличение с 2 пункта – смятат, че въвеждането на еврото ще има положителен ефект за България, съобщиха от пресслужбата на Представителството на Европейската комисия в България.

Поставете оценка:
Оценка 2.1 от 20 гласа.

Свързани новини