Руският президент Владимир Путин няма да седне на масата за преговори с Украйна, докато не почувства заплаха за своя режим, по-специално от вътрешно протестно движение в Руската федерация. За да постигне това, Западът трябва да укрепи Украйна и да затегне санкционната примка около Кремъл, пише DW, предаде агенция УНИАН.
Германският дипломат Рюдигер фон Фрич, който е и бивш посланик в Москва, обясни пред изданието, че в момента Путин „абсолютно не е заинтересован от прекратяването на тази война“, тъй като очаква, че агресията му срещу Украйна „ в крайна сметка ще бъдат възнаградена“.
На същото мнение е и председателят на Мюнхенската конференция по сигурността и бивш външнополитически съветник на канцлера Ангела Меркел Кристоф Хойсген. Той не вярва, че в близко бъдеще ще бъдат възможни преговори с Руската федерация. „Виждам единствения шанс за мир във връщането на Украйна на силна позиция в този конфликт“, каза Хойсген.
В същото време той изрази съмнение, че Русия ще може да участва в следващата мирна среща на върха, тъй като Кремъл отхвърля украинските мирни условия.
Фон Фрич отбелязва, че Путин ще влезе в сериозни преговори само когато властта му в самата Русия е под въпрос. "Владимир Путин трябва постоянно да си купува одобрението на населението у дома. Той управлява страната си чрез репресии, пропаганда и постоянни подкупи", каза дипломатът.
Докато санкциите вече поставиха руската икономика под натиск, Кремъл също се страхува от неочакваното - като въстание, което може да дестабилизира режима в Москва. Именно такъв бунт на Пригожин застраши режима на Путин.
"Путин се страхува от протести... тогава той ще бъде готов за преговори. Как да постигнем това? Укрепете Украйна и въведете допълнителни санкции срещу Русия", каза Рюдигер фон Фрич.