Отидете към основна версия

13 310 171

The Economist: Путин спира войната

  • украйна-
  • русия-
  • война-
  • путин-
  • владимир путин-
  • the economist-
  • оръжия-
  • ссср-
  • танкове

Ключовият проблем за Владимир Путин не е живата сила, а съветската техника, която свършва

Снимка: БГНЕС/ EPA

Руската федерация изчерпва запасите си от съветска техника, Путин ще иска примирие, пише списание The Economist, цитирано от украинската агенция УНИАН.

Ако нищо не се промени, руските войски може да се наложи да променят позицията си към по-отбранителна до края на тази година. Това дори може да стане очевидно преди края на лятото. Очаквайте интересът на Путин към временно прекратяване на огъня да се увеличи, посочва изданието.

Дълго време изглеждаше, че има само един начин войната на изтощение между Украйна и Русия да приключи. Но така руската офанзива срещу Харков приключва. Успехите на нашествениците на други места, особено в Донбас, бяха както стратегически незначителни, така и постигнати на огромна цена (в човешки жертви). Въпросът сега не е дали Украйна може да продължи битката, а колко дълго Русия може да поддържа текущия темп на операциите си.

Ключовият проблем за Владимир Путин не е живата сила. Русия може да продължи да набира още 25 000 войници всеки месец, за да поддържа своята фронтова сила от около 470 000 души. Производството на ракети за насочване към украинската инфраструктура също се увеличава. Но въпреки всичките приказки за това как Русия се е превърнала във военна икономика, тя може да компенсира огромните си загуби от танкове, бронирани пехотни машини и артилерия само чрез изтегляне и възстановяване на съветските складове . Въпреки че тези резерви са огромни, те не са неограничени.

Владимир Путин трябва да благодари на старото Политбюро за огромните запаси от оръжия, натрупани по време на Студената война. Съветските лидери са знаели, че западното военно оборудване е много по-модерно от тяхното собствено, така че са избрали масово производство пред качество.

Способността на Русия да създава нови танкове или бойни машини на пехотата или дори да възстановява стари е възпрепятствана от трудностите при получаването на компоненти. Руската отбранителна индустрия е в задънена улица.

Най-големият проблем идва с танковете и бойните машини на пехотата, които все още са критични за всякакви широкомащабни настъпателни сухопътни операции. Русия загуби хиляди единици танкове след инвазията. При сегашния темп на загуби руските танкове и пехотни превозни средства на склад руснаците ще достигнат „критична точка на изтощение“ до втората половина на следващата година.

Поставете оценка:
Оценка 3.1 от 116 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: