Отидете към основна версия

3 126 96

Камала Харис: тя може да стане първата жена президент на САЩ

  • камала харис-
  • сащ-
  • джо байдън-
  • байдън-
  • демократическа партия-
  • белият дом-
  • аборт-
  • доналд тръмп

Когато Байдън обяви, че се отказва от кандидатурата си за втори мандат, той застана зад Камала Харис и поиска тя да го замести като номинация

Снимка: БГНЕС/ EPA

Когато през август 2020 година Камала Харис се съгласи да бъде вицепрезидент на Джо Байдън и прекрати своята кампания, двамата изглеждаха като екип с бляскаво бъдеще. Дългите години опит на Байдън като държавник му помогнаха да победи Тръмп, а Камала Харис беше харизматичният, енергичен лидер на новото време.

Като чернокожа жена и дете на имигранти, тя се бори неуморно, за да стане главен прокурор на щата Калифорния, а после и сенатор. В последните четири години обаче звездата ѝ не свети толкова силно.

Една успешна американска история

Харис е родена през 1964 година в семейството на добре образовани имигранти в щата Калифорния. Майка ѝ - Шямалан Гопалан - е учен, който изследва рака на гърдата . Баща ѝ е икономист от ямайски произход - Доналд Харис. И двамата са били активни участници в движението за граждански права през 1960-те години. Камала описва в автобиографичната си книга колко много това е повлияло на кариерата ѝ. Вицепрезидентката разказва как майка ѝ винаги казвала на нея и сестра ѝ, че не трябва просто да се оплакват, а да направят нещо.

Родителите на Камала се разделят, когато тя е на седем. Пет години по-късно майка ѝ започва работа в Канада, където те живеят, докато Камала не се връща в САЩ, за да учи в университет - политология и икономика във Вашингтон и право в Калифорния. През 1990 г. Камала започва да работи като окръжен прокурор, а после става и главен прокурор на щата Калифорния - първата чернокожа жена на тази позиция.

Противоречиви политики

Като главен прокурор на Калифорния в кариерата на Харис има и някои противоречиви моменти. Много служители на органите на реда например бяха недоволни от решението ѝ всячески да избягва смъртното наказание, дори при случаи на убити полицаи. От друга страна, Харис беше критикувана, че не е достатъчно твърда в борбата с корупцията сред органите на реда.

Харис въведе система на много тежки наказания и дори заплаха със затвор за родители, чиито деца изпускат училище твърде често, което засегна в огромен мащаб чернокожите хора. Вицепрезидентката се надсмя и над идеята за легализиране на марихуаната през 2014 г., а после заяви, че е "за", когато се кандидатира за президент.

В конкуренция с Байдън през 2020 година

Харис се включи в предизборната кампания през 2019 година като кандидат за номинацията на демократите. По време на първичните избори тя обвини Байдън, че като сенатор е опонирал на десегрегацията на американските училища през 1970-те и 1980-те години. По думите ѝ той се е противопоставял и на антирасистка мярка, която е позволявала на деца от бедни семейства на малцинствени групи да бъдат записвани в основно бели училища и обратното. Тогава Байдън каза, че тя "преиначава” позицията му.

В края на краищата Камала Харис се оттегли от надпреварата и застана зад Байдън, който я направи свой вицепрезидент.

Миграционната политика - очаквания и провали

Байдън и Харис успяха да победят Тръмп и Пенс и на 20 януари 2021 година положиха клетва. Изборът на Харис за вицепрезидент беше исторически - тя е първата жена от афроамерикански и индийски произход на такава висока позиция. В четирите си години на поста обаче тя така и не успя да спечели повече доверие сред американците.

През 2021 г. Байдън я натовари със задачата да се справи с миграцията. "Не мога да си представя кой би бил по-добре квалифициран", каза президентът тогава. Тази задача всъщност се превърна в огромен проблем за Харис. Въпреки положените усилия и срещите с лидери на латиноамерикански държави, броят на незаконните преминавания на американската граница се увеличи. През миналата година беше постигнат нов рекорд. Републиканците веднага нарекоха Харис "царицата на границата" и я разкритикуваха, че не е успяла да ограничи броя на мигрантите.

Правото на аборт е нейна водеща кауза

В същото време Харис намери друг важен въпрос, по който да се впусне в борба с опонентите си. Когато през 2022 г. Върховният съд на САЩ премахна конституционното право на аборт, което позволи на много щати да го забранят изцяло, Харис се превърна в силен защитник на репродуктивните права.

В началото на годината тя стартира и обиколка на страната под надслов "Борба за репродуктивна свобода". "Екстремистите в цялата страна продължават да атакуват нашите свободи, извоювани с борба", каза вицепрезидентката, цитирана от Белия дом.

Тръмп подкрепи решението на Върховния съд и дори си го приписа като свое постижение. Няколко дни преди дебата между Байдън и Тръмп през юни, Харис предупреди, че ако републиканският кандидат спечели, "всичко ще бъде поставено на карта" по отношение на репродуктивните права в Америка.

"Бъдещето на Демократическата партия"

След слабото представяне на Байдън в дебатa срещу Тръмп през юни, Камала Харис беше сред първите и най-гръмогласни защитници на президента, дори когато други демократи вече водеха разговори тя да бъде издигната. Карин Жан-Пиер, говорителката на Белия дом, по-късно заяви, че Байдън е избрал Харис за своя вицепрезидентка през 2020 г., защото тя е "бъдещето на партията".

Когато Байдън обяви, че се отказва от кандидатурата си за втори мандат, той застана зад Камала Харис и поиска тя да го замести като номинация на Демократическата партия. Други влиятелни гласове от партията също я подкрепиха, включително и бившият президент Бил Клинтън и Хилари Клинтън, губернаторите на Калифорния, Пенсилвания и Северна Каролина. Някои от най-влиятелните личности в партията обаче все още не са я подкрепи - като Барак Обама, който поздрави Байдън за решението му, но не коментира Харис, както и Нанси Пелоси.

Автор: Дарко Яневич

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 43 гласа.

Свързани новини