Отидете към основна версия

4 821 113

Огненият ад в Хирошима и Нагасаки: защо точно те са мишените

  • хирошима-
  • нагасаки-
  • ядрено оръжие-
  • атомна бомба-
  • втора световна война

Преди 79 години адът слиза на Земята: за да принудят Токио да капитулира в края на Втората световна война, САЩ пускат две атомни бомби над Япония

Снимка: Shutterstock

Преди 79 години адът слиза на Земята: за да принудят Япония да капитулира в края на Втората световна война, САЩ пускат две атомни бомби над Хирошима и Нагасаки. Защо избират точно тях?

Датата 6 август 1945 година завинаги променя историята. Защото това е денят, в който американският бомбардировач B-29 хвърля върху японския град Хирошима оръжие с невиждана дотогава мощ. Бомбата „Малчугана" убива десетки хиляди и нанася щети, видими и до днес. Това е втората експлозия на ядрено оръжия изобщо, след като по-малко от месец преди това - на 16 юли 2024 година - проектът „Манхатън" достига до своя еманация с успешния ядрен опит в американския щат Ню Мексико. Той остана в историята с кодовете име „Тринити".

Защо точно Хирошима и Нагасаки?

Само три дни по-късно - на 9 август - атомна бомба е хвърлена и над град Нагасаки. Изборът кои локации да бъдат бомбардирани обаче е предшестван от сериозни дебати в специално сформирана за целта комисия в САЩ.

"Хирошима е компактен град", обяснява историкът Алекс Уелърщайн. "Ако хвърлите подобна бомба в центъра му, ще унищожите почти целия град." Точно това става - голяма част от града, който е и индустриален център, е унищожена, а над 100 хиляди души губят живота си.

Нагасаки обаче изобщо не е в списъка на потенциални цели. Няколко седмици преди бомбардировката на негово място се обсъжда Киото, който в продължение на над 1000 години е бил столица на Япония. Градът изглежда като перфектното място, на което американците да демонстрират на света унищожителната сила на атомните бомби и ефективно да сложат край на Втората световна война. Киото не само е религиозен център с над 2000 будистки храмове и шинтоистки светилища, но е и студентски център. Военните настояват Киото да бъде ударено, но след сериозни дебати министърът на отбраната Хенри Стимсън заповядва града да бъде изваден от списъка.

Какво е довело до това решение е обект на дебат, но както отбелязва Би Би Си, най-вероятната причина е фактът, че Киото има твърде голямо културно и историческо значение. По-късно в дневника си Стимсън пише, че президентът Труман се съгласява с него, че ако Киото бъде разрушено, за американците ще е изключително трудно след войната да върнат Япония в своята сфера на влияние и страната да не погледне към Съветския съюз. Самият Стимсън е посещавал няколко пъти Киото през 1920-те години.

"Щом съществуват ядрени оръжия, те със сигурност ще бъдат използвани отново"

И до днес обаче Япония пази ужасяващия спомен за бомбардировките. На 79-ата годишнина губернаторът на Хирошима Хидехихо Юзаки отправи призив към световните лидери да ликвидират ядрения си арсенал. "Щом съществуват ядрени оръжия, те със сигурност ще бъдат използвани отново някой ден", заяви Юзаки в обръщението си от Мемориалния парк на мира в Хирошима.

"Премахването на ядрените оръжия не е идеал, който да се постигне в далечното бъдеще", допълни той. „Вместо това то е неотложен и реален въпрос, с който трябва спешно да се заемем в този момент, тъй като ядреният въпрос е свързан с непосредствен риск за оцеляването на човечеството." В своята реч кметът на Хирошима Казуми Мацуи спомена войните в Украйна и Газа, които „отнемат живота на безброй невинни хора и разрушават нормалния живот".

"Тези глобални трагедии задълбочават недоверието и страха между народите и засилват мнението, че за решаването на международните проблеми трябва да се разчита на военна сила, която би трябвало да отхвърляме." От началото на пълномащбната руска агресия срещу Украйна президентът на Русия Владимир Путин и други руски политици неведнъж са отправяли преки или косвени заплахи за използване на ядрено оръжие срещу Запада.

Поставете оценка:
Оценка 2.4 от 24 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: