Отидете към основна версия

3 599 37

Иранската закана за отмъщение: защо се бави Техеран

  • иран-
  • израел-
  • отмъщение-
  • хамас-
  • газа-
  • хизбула-
  • близкият изток-
  • исмаил хания

В Иран изчакват - не на последно място по вътрешнополитически причини

Снимка: БГНЕС/ EPA

Вече минаха две седмици и половина от убийството в Техеран на Исмаил Хания, шефа на терористичната организация Хамас. И макар Иран да обвини за това Израел и да заяви, че ще отмъсти, този ответен удар така и не се е състоял още. Хасан Насрала, шефът на свързаната с Иран организация Хизбула, каза, че изчакването е част от отмъщението, но вероятно роля играят и вътрешнополитически причини, предполага АРД.

Това, че лидерът на Хамас бе убит точно в Техеран, представя иранските системи за сигурност в много лоша светлина и очевидно предизвиква дълбока несигурност у политическото и военното ръководство на Ислямската република. Това личи не само по съобщенията за продължаващите дискусии в Националния съвет за сигурност, а и по един виц, който в момента се разпространява в страната: „Защо Националният съвет за сигурност се бави толкова дълго с ответния удар срещу врага? Защото и Израел участва в дискусиите“, четем още в публикацията на АРД.

Не е толкова важно дали това е реалистично – по-важното е, че убийството на Хания е част от един дългът списък на целенасочени удари, при които в последните години в Иран загинаха много високопоставени военни ядрени изследователи. Вероятно е и тези атентати да са извършени от израелските тайни служби Мосад, като по този начин те постоянно държат в напрежение ислямистките управници.

В Иран симпатиите към Израел нарастват

Наред с тази несигурност за провеждането на обявения военен ответен удар роля играят и вътрешнополитически съображения: за режима най-важното е опазването на собствената му власт, изтъква АРД.

Засега неговите позиции са твърди. Но при евентуален военен удар срещу Израел той може да не получи подкрепата а населението, мнозинство от което очевидно желае края на Ислямската република. Тук трябва да имаме предвид, че масовите протести след смъртта на кюрдката Джина Махса Амини през септември 2022 година продължиха повече от година и в крайна сметка бяха прекратени от режима насилствено.

Освен това в Иран симпатиите към Израел очевидно нарастват – особено в социалните медии, информира германската обществено-правна медия. Например с шегата, че след посещението на Хания в Техеран сега иранският аятолах Хаменей може да покани новия шеф на Хамас Яхия Синуар.

Последствията за собственото население ще са твърде големи

В Техеран вероятно си правят сметка и за военните последствия от ответен удар срещу Израел или дори срещу САЩ, тъй като заплахите за Ислямската република са нараснали значително. Американският военен министър Лойд Остин разпореди неотдавна прехвърлянето в региона на една подводница на САЩ, както и на допълнителни самолетоносачи с изтребители. Още преди това множество американски бойни самолети бяха позиционирани в близост до Техеран.

Ако при нападението си срещу Израел Иран причини и смъртта на цивилни граждани, Израел и САЩ на свой ред ще се готови да предприемат целенасочени удари, отбелязва АРД. Вероятно те биха атакували военни бази на Революционната гвардия, както и всички ирански ядрени съоръжения. Срещу тях биха могли да бъдат използвани и оръжия, които могат да разбиват бункери – тъй като от 15 години Техеран е прехвърлил голяма част от ядрените си технологии под земята.

Друга възможност би представлявало целенасоченото разрушаване на водоснобдителната и електропреносната мрежа на Иран. Това би могло да повиши напрежението сред населението, което ще остане без вода и ток. Принципно важи, че както Израел, така и САЩ възприемат като враг режима в Иран, но не и населението. За управниците в Техеран това е още един аргумент в полза на внимателното претегляне на рисковете за тяхното отмъщение за убийството на Хания – а това изисква време, обобщава АРД.

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 17 гласа.

Свързани новини