Държавният департамент на САЩ одобри потенциалната продажба на 32 изтребителя Ф-35 и самолетни двигатели на Румъния в сделка на стойност 7,2 милиарда долара, се казва в съобщение на Пентагона.
Главен изпълнител ще бъде компанията "Локхийд Мартин". Поръчката включва и 33 самолетни двигателя от компанията "Прат и Уитни", предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
„Този проект за продажба ще подкрепи целите на външната политика и националната сигурност на САЩ, като повиши сигурността на съюзник от НАТО, който е важна сила за политическата и икономическата стабилност в Европа“, се казва в изявлението.
Украински пилоти започнаха да се обучават на самолети F-16 в специален център в Румъния тази седмица, тъй като Киев се стреми да ускори използването на тези ценни американски изтребители за отразяване на руските удари, съобщава Франс прес, цитирана от БТА.
Първите четирима военнослужещи са пристигнали и в момента преминават „чисто теоретични“ курсове преди началото на „практическата фаза в края на годината“, заяви в петък пред АФП Константин Спъну, говорител на румънското министерство на отбраната.
В началото на август Украйна обяви, че е получила първите си F-16 от Запада, за които страната настояваше от две години, напомня агенцията.
Някои от пилотите на страната се обучават в други страни от НАТО, включително Франция.
Но Румъния, която заема стратегическа позиция на границата с Украйна и Черно море, иска да се превърне в „международен център“ за обучение на F-16.
През ноември 2023 г. тя откри регионален център във военновъздушната база Фетещ в югоизточната част на страната, на около 150 км от столицата Букурещ, който е отворен за всички съюзници.
Украинският министър на отбраната Рустем Умеров приветства обявяването на обучението на нови пилоти, което ще позволи „повече F-16 да летят в украинското небе“, според съобщение, публикувано в X в четвъртък.
Нидерландия ще предостави повече от дузина американски изтребители за това обучение.
В момента румънската армия разполага с 26 F-16 - 17 доставени от Португалия и девет от Норвегия. Скандинавската страна трябва да достави още 23 до края на 2025 г.
Американският производител на отбранителна техника Локхийд Мартин (Lockheed Martin), който произвежда F-16, отговаря за обучението и поддръжката на самолетите.
От откриването на центъра седем румънски пилоти вече са завършили обучението си.