Смъртта на Махса Амини в ареста на иранската нравствена полиция разтърси Иран и света, но убийствата на жени в името на „честта“ често остават незабелязани. Съдбата на жените в Иран е болезнена тема за обществото в Ислямската република, както показаха протестите под мотото „Жена, живот, свобода“, които започнаха след смъртта на 22-годишната Махса Амини преди две години.
Над 150 жени са убити само за година
Въпреки това убийствата на честта, при които съпрузи, бащи и братя отнемат живота на жени, рядко предизвикат вниманието на международните медии. Според организацията „Спрете фемицидите в Иран“, чието седалище е в Ню Йорк, над 150 жени са станали жертва на фемициди през 2023 година. Според организацията една четвърт от тях са извършени в името на „честта“, а половината при „семейни спорове“
Когато става въпрос за „убийства на честта“, извършителите „обикновено са мъже, които – често пъти с подкрепата на целия род - убиват жена, която е член на семейството, заради действия, които уж противоречат на обществените традиции, на религиозни изисквания или на репутацията на семейството“. „Такива действия могат да включват предполагаеми сексуални или поведенчески прегрешения, случаи на кръвосмешение и изнасилване“, се казва на уебсайта на организацията на неправителствената организация.
Правозащитниците в Иран предупреждават, че много от случаите на „убийство в името на честта“ не се съобщават в медиите, поради което действителният им брой вероятно е много по-голям от този, който е публично известен.
Мъжете не могат да се адаптират към съвременното общество
ДВ разговаря със социолог от Техеранския университет, чиято самоличност запазваме в тайна заради опасения за сигурността му. Според него „преходът от традиции към модерност“ е една от основните причини за зловещите престъпления. „Броят на университетите нарасна през 1990-те години и жените донесоха със себе си променените ценности, както и „нерелигиозните мисли и свободния избор на облекло“, казва експертът.
Според него нарастващото значение на социалните и виртуалните мрежи е ускорило тези промени. В този момент обаче започнаха „убийствата на честта“, тъй като мъжете не успяха да се адаптират към тези културни промени и прехода от традиционно към светско и свободно общество.“
Властите легитимират насилието
Психолозите разясняват, че децата, които стават свидетели на насилие в домовете си, са по-склонни да продължат този модел и в следващото поколение. Репресиите, които Ислямската република прилага срещу онези жени, които искат свобода и отказват да носят хиджаб, на практика окуражават традиционалистите да прилагат насилие срещу съпругите и сестрите си.
Иранското право следва ислямския шериат. Тези правила често дават право на бащите и съпрузите да решават в семейството дали изобщо и как да се налага наказание за убийство на честта. Активисти, сред които лишената от свобода носителка на Нобелова награда Наргес Мохамади, отдавна предупреждават, че прилаганите от режима закони нарушават правата на жените и ги излагат на смъртна опасност.
Убийствата на съпруги за изневяра са законни
Вероятно най-фрапантен е член 630 от Наказателния кодекс, който гласи: „Когато мъж види жена си да прелюбодейства с друг мъж и знае, че жената е била съгласна на това, той има право да убие и двамата едновременно, а ако жената е невинна, може да убие само мъжа“.„Според този член подобен вид „убийство на честта“ не е наказуемо и съдилищата обикновено смятат, че има „наличие на уважителен мотив за опазване на честта“, за да издадат оправдателна присъда“, казва юристът и правозащитник Саид Дехан.
Дехан предупреждава, че в сянката на ислямския режим животът на жените остава застрашен. И че правителството дава на мъжете инструмент, с който да заплашват жените. Докато иранската конституция задължава „всички закони“ да се основават на шериата и неговите норми, не може да се очаква намаляване на броя на убийствата на жени.
Автори: Елина Фархади, Дарко Яневич