Русия разбира позицията на КНДР, според която противоракетният щит е основата за гарантиране на нейната сигурност. Също така смята, че въпросът за ядреното разоръжаване на страната е приключен. Това заяви руският външен министър Сергей Лавров, цитиран от "Интерфакс".
"Ние разбираме принципната позиция на нашите корейски приятели, че основата за гарантиране на нашата собствена независимост и сигурност е противоракетен щит и други мерки за самоотбрана", цитиран е отговорът на Лавров на медиен въпрос на сайта на руското външно министерство.
"Американско-южнокорейският съюз вече открито се нарича, по аналогия с НАТО, "ядрен съюз", който явно се превръща в троен блок с участието на Япония, която демонстративно пое курс на ремилитаризация. Това е реална и изключително сериозна заплаха за регионалната сигурност, дори терминът "денуклеаризация" по отношение на КНДР за нас е приключен", каза министърът.
Северна Корея разполага с достатъчно плутоний и уран, за да произведе поне 90 ядрени оръжия, каза в четвъртък южнокорейски депутат.
Сеул също така вижда перспективата Северна Корея потенциално да извърши седми ядрен опит след президентските избори в САЩ на 5 ноември, каза Лий Сеонг-куен, който е член на парламентарната комисия по разузнаването.
През юли доклад на Федерацията на американските учени заключи, че Пхенян може да е произвел достатъчно материал, за да изгради до 90 ядрени бойни глави, но вероятно е събрал по-близо до 50.
Лий каза, че е рядкост държавните медии на Северна Корея да съобщават за посещението на лидера Ким Чен Ун в съоръжение за обогатяване на уран, което предполага, че докладът, публикуван по-рано този месец, вероятно има за цел да изпрати съобщение до Вашингтон преди президентските избори в САЩ.
Лий, който говори с репортери, след като беше информиран от Националната разузнавателна служба на Южна Корея, също каза, че докладът за посещението може да е за вътрешни цели.
Пхенян често рекламира оръжията като въпрос на национален престиж и доказателство за силата на страната.
Севернокорейското Върховно народно събрание (SPA) - парламентът на страната - трябва да свика нова сесия на 7 октомври в Пхенян.
По време на сесията Северът може да промени конституцията си и да предприеме последващи мерки за начертаване на нови граници с Юга, каза Лий.
През януари лидерът Ким призова за конституционна поправка, която да разглежда Южна Корея като "основен враг".