Отидете към основна версия

2 766 49

Норвегия иска ограда по границата си с Русия

  • норвегия-
  • русия-
  • граница-
  • ограда-
  • мигранти-
  • сигурност

Норвегия смята да издигне висока ограда със специални сензори по границата си с Русия като възпиращо средство

Снимка: БГНЕС/ EPA

Норвежкото правителство смята да последва примера на Финландия и да издигне ограда към Русия. „Граничната ограда е много подходяща, защото може да служи като възпиращо средство, но и защото ще разполага със сензори и датчици за откриване на хора, които се движат в близост до границата“, казва норвежката министърка на правосъдието Емили Енгер Мел. „Това е мярка, която може да стане актуална за цялата граница или за част от нея“, добави тя, цитирана от норвежката обществена телевизия NRK.

Готовност за бързи мерки

От нейните думи стана ясно, че правителството е готово да затвори границата много бързо, ако се наложи. Освен това се обсъждат различни мерки за засилване на защитата по границата, сред които назначаването на повече гранични служители, засилване на мониторинга и други.

През 2016 г. Норвегия издигна 200-метрово защитно съоръжение на граничния пункт Сторског – единствения между Норвегия и Русия. Тогава това беше възприето от много норвежци като доста спорно решение, припомня АРД и добавя, че по-късно, след като започна войната срещу Украйна, Норвегия преустанови действието на визовото си споразумение с Русия от 2007 година.

Мигранти от трети страни влизат в Норвегия откъм Русия

Норвегия, която е част от западния отбранителен съюз НАТО, има граница с Русия, дълга почти 198 километра. В момента граничният пункт Сторског е заобиколен от ограда, която е дълга 200 метра и висока над три метра. Тя бе издигната през 2016 г., след като година по-рано около 5000 мигранти и търсещи убежище бяха влезли от Русия в Норвегия.

През миналата година и Финландия временно затвори всички свои гранични пунктове с Русия, след като повече от 1300 мигранти от трети страни влязоха в страната от Русия без съответните документи и визи. За да попречи на Москва да използва мигрантите като инструмент в своята хибридна война, Хелзинки в момента изгражда огради с обща дължина до 200 километра в отделни участъци по границите си, които са част от северния фланг на НАТО и служат като външна граница на Европейския съюз.

Район, който е важен за Русия

Вдъхновена от примера на Финландия, правосъдната министърка Енгер Мел смята, че подобна ограда може да се окаже добро решение и за Норвегия. Като цяло обаче случаите на незаконно преминаване на норвежката граница от руска територия са много редки. NRK цитира мнението на Арилда Мое, старши изследовател в Института „Фритьоф Нансен“, който посочва разликите между финландско-руската и норвежко-руската граница: „Норвежко-руската граница е краят на една зона, която е силно милитаризирана от руска страна. Тук има активна военна дейност и този район е много чувствителен за Русия.“

Автор: Елена Гункел

Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 18 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: