Членството в НАТО не е пречка за присъединяване към БРИКС, каза говорителят на руския президент Владимир Путин Дмитрий Песков в отговор на въпрос за възможността Турция да се присъедини към БРИКС, съобщи ТАСС, предаде БТА.
Пред телевизионния канал НТВ Песков каза още, че участието в ЕС също не е препятствие за влизане в БРИКС. В края на септември турският президент Реджеп Тайип Ердоган също заяви, че евентуалното присъединяване на Турция към БРИКС не би означавало, че страната се отказва от участието си в НАТО.
Засега Турция не е потвърдила официално информациите, че е внесла кандидатурата си за членство в БРИКС, въпреки че не крие интереса си от тази възможност. Днес Ердоган ще участва като гост на срещата на върха на страните от БРИКС в руския град Казан и се очаква да се срещне с руския президент Владимир Путин. На форума ще бъдат представени както дългогодишните членки на БРИКС Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, така и наскоро присъединилите се Египет, Етиопия, Иран и Обединените арабски емирства.
Някои държави, сред които Китай, Русия и Иран, искат да използват БРИКС, за да оспорят силата на САЩ и по-конкретно възможността им да налагат икономически санкции. Но други, като Индия и Бразилия, са по-заинтересовани от реформирането на международни институции като Световната банка и Международния валутен фонд така, че да обслужват по-добре нуждите на развиващия се свят, коментират западни медии.
Американското сп. "Форин полиси" анонсира някои ключови събития, които се очакват днес в Казан. Нарендра Моди ще разговаря със Си Цзинпин в кулоарите на срещата на върха, след като вчера Китай потвърди, че е постигнал споразумение с Индия за съвместно патрулиране по общата им спорна граница. Освен това иранският президент Масуд Пезешкиан се очаква да подпише с Москва споразумение за всеобхватно стратегическо партньорство, което да задълбочи отношенията на двете страни в областта на отбраната и военното дело.
Според наблюдатели срещата на БРИКС е част от усилията на Кремъл да демонстрира подкрепа от Глобалния юг в условията на изострено напрежение със Запада, и цели също укрепване на финансово-търговските връзки, отбелязва Асошиейтед прес. Сред предлаганите проекти е създаването на нова разплащателна система, която може да предложи алтернатива на международната система за обмен на междубанкова информация СУИФТ и да позволи на Москва да заобиколи западните санкции и да търгува с партньорите си.