Отидете към основна версия

2 048 95

Европа отново не замръзна: газохранилищата в ЕС са 95% запълнени

  • руски терористи-
  • газ-
  • природен газ-
  • русия-
  • ес-
  • санкции-
  • война-
  • украйна-
  • европа-
  • зима-
  • газохранилище-
  • владимир путин

Заради войната на Путин ЕС драстично намали зависимостта си от руските изкопаеми горива

Снимка: БГНЕС/ EPA

Газохранилищата в ЕС са 95% запълнени и страните от съюза за поредна зима няма да замръзнат – въпреки нелепите заплахи на военнопрестъпника Владимир Путин, който от 2022 година води пълномащабна война срещу Украйна.

Държавите-членки на ЕС се споразумяха за правно обвързваща цел да запълнят газохранилищата си до 90% от капацитета им до 1 ноември всяка година, за да се гарантира сигурност на доставките и стабилност на пазара през зимните месеци.

Преди изтичането на тазгодишния срок, равнището на съхранение на газ в целия ЕС е над 95% според последните данни, публикувани от „Gas Infrastructure Europe“. Понастоящем в ЕС се съхраняват около 100 млрд. куб. метра газ, което представлява около една трета от годишното потребление на газ в ЕС.

Комисарят по въпросите на енергетиката Кадри Симсон заяви: „Когато Русия нахлу в Украйна и се опита да изнудва Европа с енергийните си доставки, предприехме бързи действия, за да се предпазим от бъдещи сътресения в доставките. Тези усилия дават резултат и навлизаме през тази зима със задоволително равнище на съхранение на газ в цяла Европа, диверсифицирани енергийни доставки, по-висок дял на енергията от възобновяеми източници и подновен ангажимент за енергийна ефективност и икономии на енергия. Това ни поставя в силна позиция да поддържаме доставките и цените стабилни през тази зима и да продължим прехода отвъд вноса на руски изкопаеми горива.“

В Регламента за съхранението на газ от юни 2022 г. се определя обвързваща цел на ЕС за запълване на 90% от съоръженията за съхранение до 1 ноември всяка година. Този регламент е една от целия спектър мерки, предприети от ЕС след енергийната криза, предизвикана от руското нашествие в Украйна, за по-добра подготовка на европейската енергийна система за зимния сезон. През последните две години с въвеждането на плана REPowerEU, ЕС драстично намали зависимостта си от руските изкопаеми горива.

Всяка година, считано от 2023 г., следва да се извършва специално мониторинг на съхранението на газ от февруари, за да се избегне бързото изтегляне на газ от подземното съоръжение за съхранение на газ в средата на зимата, което може да създаде предизвикателства за сигурността на доставките преди края на зимата. Графиците на запълване следва да дадат възможност за непрекъснат мониторинг през целия сезон на запълване, беше прието в регламента.

Ефективното използване на съществуващата инфраструктура, включително капацитет за трансграничен пренос, подземните съоръжения за съхранение на газ и съоръженията за ВПГ (втечнен природен газ), е важно за гарантиране на сигурността на доставките на газ в дух на солидарност. Отворените енергийни граници са от ключово значение за сигурността на доставките на газ, включително във времена на прекъсване на доставките на газ на национално равнище, регионално равнище или на равнището на Съюза.

2024 г. е третата поредна година, през която Европейският съюз осигури високи запаси от газ много преди зимата. Договорената през 2022 г. цел за 90% запълване на хранилищата беше постигната още през август.

Правилата изискват от държавите членки да гарантират, че капацитетът за съхранение в ЕС ще бъде запълнен всяка година преди по-студените месеци и че той ще бъде споделян в целия ЕС в дух на солидарност. В регламента се предвижда, че подземните газохранилища на територията на държавите членки трябва да бъдат запълнени най-малко до 80% от капацитета си преди зимата на 2022/2023 г. и до 90% преди началото на следващите зимни периоди. Регламентът беше приложен бързо. Съоръженията за съхранение на газ в ЕС вече бяха запълнени до 90% от капацитета им до октомври 2022 г. През 2023 г. нивото на запълване беше значително по-високо, отколкото през предходните години. Преди студения сезон 2023/2024 г. газовите резервоари бяха почти пълни във всички държави от ЕС, които разполагат със съоръжения за съхранение. Преди студения сезон 2024/2025 г. резервоарите остават почти пълни.

Повечето държави–членки на ЕС, разполагат със съоръжения за съхранение на газ на своя територия. Капацитетът за съхранение в пет страни (Германия, Италия, Франция, Нидерландия и Австрия) представлява две трети от общия капацитет на ЕС. Съгласно регламента държавите, които нямат съоръжения за съхранение, следва да съхраняват 15% от годишното си национално потребление на газ в запаси, намиращи се в други държави членки, и по този начин да имат достъп до запасите на газ, съхранявани в други държави членки. Този механизъм увеличава сигурността на доставките на газ за ЕС и гарантира разпределена финансовата тежест по отношение на запълването на капацитета на Съюза за съхранение на газ. Държавите членки с по-малък капацитет за съхранение си сътрудничат с тези, които имат по-големи съоръжения, за да осигурят своите запаси.

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 46 гласа.

Свързани новини