Отидете към основна версия

18 Ноември, 2024 04:27, обновена 18 Ноември, 2024 04:27 3 513 95

Германският военен министър подкрепи Шолц за разговора с Путин, социалдемократи искат Писториус за канцлер

  • украйна-
  • олаф шолц-
  • владимир путин-
  • русия-
  • германия-
  • война-
  • путин-
  • нато

Министърът на икономиката от "Зелените" Роберт Хабек би изпратил ракети „Таурус“ на Украйна, ако оглави правителството в Берлин. Германия върви към рекорден износ на оръжия

Борис Писториус, Снимка: ЕПА/БГНЕС

Германският министър на отбраната Борис Писториус заяви, че подкрепя решението на канцлера Олаф Шолц да проведе телефонен разговор с руския президент Владимир Путин, въпреки критиките от съюзниците в НАТО и Киев, предаде ДПА, цитирана от БТА.

„В момента няма мирни преговори с Путин, като същевременно трябва да подкрепяме Украйна“, заяви министърът тази вечер пред обществената телевизия А Ер Де.

По-малко от 48 часа след телефонния разговор, провел се в петък, Писториус заяви, че Путин е демонстрирал „какво мисли за мирните преговори или за примирието“.

„Той бомбардира от въздуха гражданската инфраструктура на Украйна така, както отдавна не сме виждали“, заяви той, посочвайки масираните руски удари по енергийната мрежа на страната, нанесени тази сутрин.

Междувременно Шолц се сблъсква със засилващ се натиск от собствената си Социалдемократическа партия да освободи пътя за министъра на отбраната Писториус да се кандидатира за канцлер, номиниран от партията на предстоящите парламентарни избори, предаде ДПА.

Джо Вайнгартен и Йоханес Арлт станаха първите депутати от Социалдемократическата партия на Германия, подкрепили публично Писториус, който в социологическите проучвания е значително по-популярен от Шолц, да се кандидатира за канцлер.

„Ясното ми мнение е, че трябва да проведем предизборната кампания с Борис Писториус“, заяви вчера Вайнгартен пред вестник „Зюддойче Цайтунг“.

Малко след него Арлт заяви пред вестник „Тагешпигел“ , че „Борис Писториус би бил отличен кандидат-канцлер на ГСДП – според мен би бил идеален да води партията в предизборната кампания“. Арлт допълни, че Писториус държи „най-сложния министерски пост“ и е способен „с прости и ясни думи да обясни на народа политическите решения“.

Шолц обяви още през юли намерението си отново да се кандидатира за поста, месеци преди разпадането на управляващата коалиция миналата седмица, което постави страната на път към предсрочни избори, които най-вероятно ще се произведат през февруари, вместо през септември.

Канцлерът застана твърдо зад плановете си. „ГСДП и аз сме готови да влезем в този дебат, между другото с цел да спечелим“, каза той преди да отлети снощи за Бразилия, където ще се проведе среща на високо равнище на Г-20.

Ръководството на партията и самият Писториус многократно са уверявали Шолц в своята подкрепа.

"Олаф Шолц е канцлерът. И всеки, който носи отговорност в ГСДП, даде да се разбере през последните дни, че ние заставаме зад него", каза в събота съпредседателят на ГСДП Ларс Клингбайл.

„Имаме наистина изключителен канцлер, който в един от най-трудните моменти в историята на републиката пое юздите в сложно съзвездие от три партии“, заяви самият Писториус пред обществената телевизия А Ер Де, потвърждавайки подкрепата си за Шолц.

Писториус каза, че сегашната задача е да се постигне добър резултат на изборите, които се очаква да се произведат на 23 февруари: „Това е всичко, което има значение и със сигурност няма да постигнем това, ако започнем да спорим за кандидат-канцлера през идните седмици."

Рейтингът на одобрение на Шолц обаче е под 20% от седмици насам и ГСДП в момента изостава в проучванията от консервативния блок ХДС/ХСС с 16-18 процентни пункта.

Шолц потвърди вчера непоколебимата подкрепа на Германия за Украйна, като увери, че нито едно решение за изхода от водената от Русия война няма да бъде взето без Киев, предаде Франс прес, съобщи БТА.

„Украйна може да разчита на нас“, това е „принципът, който преобладава, и никакво решение няма да бъде взето през главата на Украйна“, заяви канцлерът на летището в Берлин, преди да отпътува за срещата на върха на Г-20 в Рио де Жанейро, Бразилия.

Шолц даде висока оценка на петъчния телефонен разговор с руския президент, който бе първият от почти две години. „Беше важно да му кажа, че не трябва да разчита на това, че подкрепата на Германия, Европа и много други страни в света за Украйна ще отслабне“, обясни германският лидер.

Обещанията на Доналд Тръмп да сложи край на войната в Украйна, без да обяснява как, също оправдават този дипломатически жест, каза Шолц и добави, че „не би било добра идея, ако в близко бъдеще се провеждат дискусии между американския и руския президент, без ръководителят на една голяма европейска държава“, в случая Германия, „също да води подобни разговори“.

Телефонният разговор предизвика гнева в Киев, а украинският президент Володимир Зеленски разкритикува Шолц, че е отворил „кутията на Пандора“. Украйна „легитимно защитава своята независимост и суверенитет“ и може да разчита на „много приятели по света, особено на Германия“, която е най-големият поддръжник на Украйна в Европа, включително по отношение на военната помощ и доставките на оръжие, заяви днес германският канцлер.

По думите му, разговорът му с Путин „е показал, че руският президент почти не е променил мнението си за тази война, което не е добра новина“. Германският канцлер е отслабен, тъй като сега е лишен от мнозинство в парламента. Той обаче иска да се кандидатира за втори мандат на предсрочните парламентарни избори в Германия през февруари, както потвърди и днес, въпреки призивите от собствената му партия да отстъпи мястото си на популярния министър на отбраната Борис Писториус, посочва АФП.

Германският министър на икономиката Роберт Хабек, който е кандидат за канцлер на своята партия на „Зелените“ на следващите парламентарни избори в страната, заяви днес, че би изпратил крилати ракети „Таурус“ на Украйна, ако оглави правителството в Берлин, предаде ДПА, цитирана от БТА.

Хабек, който е и вицеканцлер в правителството на Олаф Шолц, беше попитан в интервю за обществената медия А Ер Де дали е против решението на настоящия канцлер да не се изпращат на Киев ракети с голям обсег. Той заяви, че като министър на икономиката той на няколко пъти е вземал решение за доставки на въоръжение.

„Това е част от моята работа и това бяха някои от най-сложните решения, които съм вземал“, заяви той.

Украинският президент Володимир Зеленски на няколко пъти поиска от съюзниците си ракети с дълъг обсег, за да могат Въоръжените сили на Украйна да нанасят удари по руски логистични центрове и военни бази далеч отвъд фронтовата линия и в международно признатите руски граници.

Шолц обяснява решението си да не изпраща ракети „Таурус“ включително с факта, че това би позволило на Украйна да поразява цели в руската столица Москва.

Разрешенията, издадени от германското правителство за износ на оръжие и военна екипировка, изглежда ще поставят нов рекорд, показват най-новите данни, цитирани от ДПА и БТА.

Информацията е въз основа на отговор на парламентарен въпрос, отправен от депутат от левия, популистки „Алианс на Сара Вагенкнехт“.

От отговора на Министерството на икономиката става ясно, че до 15 октомври са издадени 4163 разрешения за износ на стойност 10,9 милиарда евро. Разрешенията за две трети от стойността, или 7,2 млрд. евро, са за оръжия.

Общата сума за цялата минала година е била 12,2 млрд. или само с 1,3 млрд. повече от сумата до средата на октомври тази година.

Запитването в парламента беше отправено от представителката на новата партия в германския Бундестаг - „Алианс на Сара Вагенкнехт“, Севим Дагделен. Партията, която се отдели от крайнолявата „Левите" през януари, е оглавявана от Сара Вагенкнехт, която окачестви политическата си идеология като „ляв консерватизъм“.

Ръстът на разрешенията за износ на оръжие най-вече може да бъде приписан на Украйна. През първата половината на годината е одобрен износ на военни продукти на стойност 4,9 милиарда евро, става ясно от информация, оповестена по-рано от министерството.

В коалиционните преговори в края на 2021 г., управляващата лявоцентристка коалиция постигна споразумение да ограничи износа на оръжие и да приеме ново законодателство в тази насока, но пълномащабната руска инвазия през февруари 2022 г. доведе до радикална промяна на политиката.

Канцлерът Олаф Шолц вдигна забраната за износ на оръжия във военна зона по време на реч на 27 февруари 2022 г., а през същата година Германия е изнесла повече оръжия, от когато и да било.

Дагделен остро разкритикува продължаващия ръст на износа, като каза, че оттеглящото се правителство не е постигнало нищо повече от това да действа като продължение на германската оръжейна индустрия.

Предсрочните избори са насрочени за февруари, след като по-рано този месец правителството на Шолц се разпадна.

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 47 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: