Украйна днес разкритикува споразумението, сключено преди 30 години, по силата на което тя се отказва от ядрените си оръжия в замяна на гаранции за сигурността ѝ, които никога не се материализираха, отбелязва Ройтерс, предаде БТА.
Киев настоява за силни гаранции за защита на Украйна от руската агресия. Но завръщането на републиканеца Доналд Тръмп в Белия дом поражда опасения, че едно прибързано договаряне на края на войната ще изложи Украйна на рискове.
Украинското министерство на външните работи визира Меморандума от Будапеща от 1994 г., по силата на който Киев се отказа от ядрения си арсенал - третия по онова време по големина в света - в замяна на уверения, че ще получи гаранции за сигурността си, в това число и от Русия след разпадането на СССР през 1991 г.
"Днес Меморандумът от Будапеща е монумент на недалновидността при взимането на решения, касаещи стратегическата сигурност", се казва в изявление на министерството, публикувано по повод 30-годишнина от подписването на Меморандума, станало на 5 декември 1994 г.
В изявлението се добавя, че "Меморандумът трябва да послужи за напомняне на настоящите лидери на Евро-атлантическата общност, че изграждане на европейска архитектура на сигурността в ущърб на интересите на Украйна, вместо взимането им предвид, е обречено на провал". От 2014 г. Украйна критикува Меморандума, подписан преди 30 години, което означава, че критиките ѝ са отправени доста преди руската инвазия на украинска територия, започнала през февруари 2022 г.
През 2014 г. Русия анексира украинския полуостров Крим. Последваха и сражения в украинския Изток, при които загинаха хиляди хора. Последва прекратяване на огъня, което не беше никак лесно постигнато. След което дойдоха и десетки кръгове на преговори в рамките на процеса на Минските договорености. След почти три години на пълномащабна война сега Киев изключи всички перспективи за връщане към подобни преговори, които биха могли да доведат до временно прекратяване на огъня, но криещи риск от нова руска инвазия на украинската територия.
"Стига с Меморандума от Будапеща. Стига със Споразуменията от Минск. Два пъти е достатъчно, ние не можем да паднем в същия капан. Ние просто нямаме право да допуснем това", заяви украинският президент Володимир Зеленски.
Киев искат членовете на НАТО да отправят покана към Украйна за присъединяване към Алианса на срещата на външните министри на страните членки, започваща днес. В изявление на украинското външно министерство САЩ и Великобритания, които също са страни, подписали Меморандума от Будапеща заедно с Франция и Китай, са призовани да подкрепят предоставянето на гаранции за сигурността на Украйна.
"Убедени сме, че единствената реална гаранция са сигурността за Украйна, както и средство за разубеждаване на бъдеща руска агресия срещу Украйна и други държави е пълноправното членство на Украйна в НАТО", казва външното ведомство. Русия гледа на идеята за интеграция на Украйна в НАТО като на неприемлива заплаха за сигурността ѝ.