Отидете към основна версия

744 26

Нобеловата награда за мир! Организация на оцелели от ядрените бомбардировки в Япония е тазгодишният победител

  • нобелова награда за мир-
  • нобел-
  • хирошима-
  • нагасаки-
  • нихон хиданкьо-
  • теруми танака

Организацията „Нихон Хиданкьо“ е основана през 1956 г. и води кампания за премахване на ядрените оръжия, както и за приемане на закони в Япония за оказване на медицинска и друга подкрепа на оцелелите след американските бомбардировки на Хирошима и Нагасаки в самия край на Втората световна война

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Членове на организацията „Нихон Хиданкьо“ – водещата японска група на оцелели от ядрената бомбардировка, получиха Нобеловата награда за мир в Осло днес, предаде Киодо, цитирана от БТА.

Организацията заяви, че се надява, че това ще даде нов тласък на движението за ядрено разоръжаване в момент, когато повишеното геополитическо напрежение в света поражда опасения, че отново може да бъде използвано ядрено оръжие.

Групата бе избрана за носител на наградата на 11 октомври във връзка с „усилията ѝ за установяване на свят без ядрени оръжия и за това, че е демонстрирала чрез свидетелства на очевидци, че ядрените оръжия никога не бива да бъдат използвани отново“, каза норвежкият Нобелов комитет.

Очаква се 92-годишният председател на организацията Теруми Танака да произнесе реч на церемонията. Организацията е изпратила делегация от 30 души, сред които има 17 оцелели от американските атомни бомбардировки на Хирошима и Нагасаки през 1945 година. Танака е най-възрастният член на делегацията, а най-младият е 32-годишният внук на оцелял Мицухиро Хаяшида.

За втори път японски представител или организация получава Нобеловата награда за мир. Предишното удостояване беше през 1974 г., когато наградата е връчена на бившия премиер Ейсако Сато, който въвежда трите ядрени принципа на Япония, според които тя няма да притежава, няма да произвежда и няма да допуска ядрени оръжия на своя територия.

Организацията „Нихон Хиданкьо“ е основана през 1956 г. и води кампания за премахване на ядрените оръжия, както и за приемане на закони в Япония за оказване на медицинска и друга подкрепа на оцелелите след американските ядрени бомбардировки на Хирошима и Нагасаки в самия край на Втората световна война през август 1945 г., при които по някои оценки са убити 214 000 души.

Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 9 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: