Гражданите на Скопие и Тетово са изложени на значително по-високи нива на фини прахови частици (PM 2.5) във възуха в сравнение с живеещите в Западна Европа, а замърсеният въздух убива годишно около 2800 граждани на Северна Македония, каза директорът на Световната банка за Косово и Северна Македония Масимилиано Паолучи на конференция в Скопие за качеството на въздуха, съобщават медиите в страната, предаде БТА.
„Вече сме приели и работим по конкретна програма, в която освен газификация са предвидени и когенерационни газови системи. Планираме и субсидиране на завръщането на гражданите към централно парно отопление в населените места, където има такова. По отношение на градския транспорт, планираме правителството да достави 100-120 екоавтобуси за градски транспорт в общините. Работим и по други инициативи и проекти”, заяви вицепремиерът и министър на околната среда Изет Маджити, според когото основните фактори за замърсяване на въздуха са домакинствата, които се отопляват на въглища и дърва, индустрията и градският транспорт.
През отоплителния сезон Скопие редовно е в първите десет града в света с най-замърсен въздух, а наскоро в центъра на града се проведе и голям протест, организаторите на който настояваха за спешни мерки за осигуряване на по-чист въздух за живеещите и гостите на града. По линия на програмата "ЕС за чист въздух" Скопие получи шест нови екологични автобуса, в ход е и засаждане на дръвчета в новоизградения парк в Скопие, както и в други градове със силно замърсен въздух - Тетово, Битоля, Куманово.