Кремъл отново заяви, че е готов да проведе разговори с новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп без никакви "предварителни условия", но отбеляза, че преговорната позиция на Путин остава непроменена.
Това се посочва в анализ на Института за изследване на войната.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков отговори на 10 януари на изявлението на Тръмп за организиране на среща с руския президент Владимир Путин и заяви, че Путин е отворен за контакти с международни лидери и че "за този контакт не се изискват никакви условия".
Песков обаче повтори, че Кремъл поддържа "многократно изразяваната" си позиция относно Украйна, която Путин изрично определи през юни 2024 г. и повтори в презентацията си на "Директна линия" на 19 декември.
През юни 2024 г. Путин поиска от Украйна да смени украинския президент Володимир Зеленски и неговото правителство под прикритието на "денацификация", да демилитаризира и да отстъпи на Русия значителни части от територията в Източна и Южна Украйна, включително райони на Украйна, които Русия понастоящем не заема - всичко това на практика се равнява на пълна капитулация на Украйна.
Никакви преговори няма да доведат до смислен или устойчив мир, докато Путин продължава да се придържа към тези искания - независимо от "готовността" на Кремъл да проведе разговори със западните лидери.
През нощта на 9 срещу 10 януари украинските сили нанесоха удар по руски склад за боеприпаси и дронове в Ростовска област.
Руската служба на Би Би Си съобщи на 10 януари, че съвместно разследване, проведено с руския опозиционен вестник "Медизона", използвайки данни от открити източници, е потвърдило, че от февруари 2022 г. насам в Украйна са убити най-малко 88 055 руски войници.
Наскоро руските сили напреднаха в Курска област и край Купянск, Часив Яр, Торецк, Покровск и Курахово.
Наскоро ЕС преведе три милиарда евро (около 3,07 милиарда долара) на Украйна - първият транш от финансирането на ЕС от печалбите от замразените руски активи.