Отидете към основна версия

1 427 22

Полският посланик в Скопие: Трябва да започне процес на помирение с българите

  • северна македония-
  • българия-
  • полша-
  • ес-
  • скопие-
  • мариуш бримора

Задънената улица сто процента e двустранен въпрос и като такъв трябва да бъде разрешен от участващите страни, обяви Полша

Снимка: БГНЕС/ EPA

Представители на полското министерство на външните работи скоро ще бъдат на посещение в София, където наред с други въпроси ще бъде обсъдена ситуацията с евроинтеграцията на Северна Македония, казва в интервю за „360 градуса”, излъчено по МРТ1 изпълняващият длъжността посланик на Полша в Северна Македония Мариуш Бримора, предаде БТА.

По думите му разширяването към страните от Западните Балкани е част от приоритетите на полското председателство на ЕС, но е скептичен към идеите на правителството на Северна Македония за промени в конституцията, които да влязат в сила след като страната стане член на ЕС.

„Задънената улица (в която е процесът на евроинтеграция на Северна Македония) сто процента e двустранен въпрос и като такъв трябва да бъде разрешен от участващите страни. Това, което можем да направим, имам предвид останалите членове на ЕС, е да подкрепим решение, което е насочено към постигане на компромис на който и да е международен форум или на ниво ЕС и определено ще подкрепим такова решение. Но от вас зависи да започнете да разговаряте и да се споразумеете за компромис (с България). Освен това според мен, и говоря въз основа на полския опит, има още един фактор, който е много важен и това е помирението. Лично аз смятам, че трябва да започне процес на помирение с българите, защото, доколкото знам, проблемът, който блокира напредъка в разширяването на ЕС, е част от много по-широк и много по-дълъг исторически спор. Поляците, от собствения си опит в помирението с германците, знаят това много добре и са готови да споделят този опит...”, каза в интервюто Бримора.

По думите му, въпреки твърденията на „някои съюзници на правителството” в Скопие, че е възможно България да приеме промяна на конституцията, която да влезе в сила след като Северна Македония завърши преговорите, „няма индикации, че Брюксел или България биха променили позицията си”.

„Както чухте новият еврокомисар по разширяването Марта Кос заяви, че очаква Северна Македония да изпълни конституционните промени. Всичко е свързано със стария латински принцип в международното право – pacta sunt servanda, което означава, че договорите трябва да се спазват. Започнахме разговора за определени предизвикателства, пред които е изправена Европа, като се започне от войната, която е на нашите граници, до всички различни кризи, с които се борим. Това може да доведе до пренебрегване на вашите усилия за европейска интеграция. Ако добавите към това известна непредсказуемост, като пристигането на нова администрация в САЩ, която може да измести фокуса от ЕС към други въпроси, като контрола над Панамския канал или мирния проект в Украйна, тогава може да се окаже, че приоритетите на ЕС ще се променят и този момент може да отмине. Ето защо, ако бях ваш съветник, което не съм и това е само мое лично мнение, тогава бих искал вашето правителство да претегли плюсовете и минусите и да види какво трябва да направи, за да извлече възможно най-голяма полза за гражданите Северна Македония“, казва в интервюто Бримора.

Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 13 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: