Отидете към основна версия

2 213 40

Тръмп няма против Мъск да купи "ТикТок", одобрението на първите му стъпки в мандата е 47%

  • доналд тръмп-
  • сащ-
  • президент

Президентът отне охраната на Джон Болтън и свали забраната за арести на имигранти край училища, болници и църкви.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че е отворен за възможността технологичният милиардер Илон Мъск да купи приложението за кратки видеоклипове "ТикТок", ако главният изпълнителен директор на "Тесла" иска да го направи, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

"Ще съм готов, ако той иска да го купи", каза Тръмп в отговор на журналистически въпрос дали е готов Мъск да купи социалната платформа, след като американският президент подписа по-рано указ, с който отложи със 75 дни прилагането на забраната на приложението "ТикТок" в САЩ.

Президентът отне охраната на Сикрет сървис на бившия си съветник по националната сигурност Джон Болтън, който стана мишена на ирански заговор за убийство заради работата си в Белия дом.

Според говорител на Болтън от Сикрет Сървис са му се обадили още в понеделник вечерта, за да го информират, че охраната му ще бъде прекратена на следващия ден по обяд.

"Разочарован съм, но не и изненадан, че президентът Тръмп е решил да прекрати защитата, която преди това ми беше осигурена от Сикрет сървис на САЩ", написа Болтън в публикация в "Екс".

Белият дом и Сикрет сървис не са отговорили още на искането на Ройтерс за коментар.

Болтън направи остри изявления за бившия си шеф, след като напусна Белия дом. Той нарече Тръмп "негоден да бъде президент" в ново издание на мемоарите си през 2024 г., където също така порица републиканеца като крайно егоистичен човек, който би наказал личните си врагове и успокоил противниците си Русия и Китай.

Тръмп обяви, че отменя указанията от времето на бившия президент Джо Байдън, които ограничаваха федералните имиграционни арести в близост до така наречените чувствителни по естеството си места, включително училища, болници и църкви.

От 2011 г. насам на американските власти бе забранено да правят това, но администрацията на Байдън разшири обхвата на наредбата, ограничавайки още повече техните правомощия, отбелязва ДПА.

"Престъпниците вече няма да могат да се крият в американските училища и църкви, за да избегнат арест", се казва в изявление на министерството на вътрешната сигурност на САЩ.

Новата американска администрация издаде също така директива, ограничаваща досегашната практика на "условно освобождаване", която позволяваше на имигрантите да влизат законно в страната, макар и на временно основание. Втората директива възстановява възможността САЩ да депортират бързо всяко арестувано лице без документи, което не може да докаже, че е било в страната повече от две години.

Около 47% от американците одобряват президентството на Доналд Тръмп след връщането му в Белия дом тази седмица, сочи най-новото социологическо проучване на Ройтерс/Ипсос, приключило вчера, предаде Ройтерс.

Агенцията отбелязва, че това е знак за продължаване на поляризацията в обществото на САЩ след победата на републиканците на президентските избори миналия ноември.

Допитването, проведено в първите два дни на седмицата след встъпването в длъжност на Тръмп, показва, че популярността му е по-висока, отколкото през по-голямата част от първия му мандат от 2017 г. до началото на 2021 г.

Но резултатите от проучването означават също така, че американците са вече недоволни от някои от първите му стъпки като президент на САЩ - около 58% от анкетираните твърдят, че Тръмп не е трябвало да помилва всички, които са осъдени за престъпления по време на щурма срещу Капитолия на САЩ на 6 януари 2021 г.

Тръмп обаче направи точно това - помилва повечето от близо 1600 души, получили обвинения след присъединяването си към щурма, като същевременно прекрати изпълнението на присъдите на 14 лидери на бунта - и то часове след началото на втория си мандат, докато се провеждаше допитването.

Само 29% от анкетираните одобряват начина, по който Тръмп се справя и с въпроса за политизирането на съдебната система. Той обвинява своя предшественик Джо Байдън, че е наклонил везните на правосъдието чрез съдебни преследвания, целящи да му попречат да се върне на поста - обвинения, които демократът отхвърли. Тръмп също така каза, че може да използва правосъдната система, за да търси възмездие срещу политическите си съперници.

Анкетираните се отнасят по-благосклонно по отношение на подхода на Тръмп към други въпроси. Около 46% от участниците в допитването одобряват работата му по отношение на имиграцията - въпрос, който много американци биха искали да видят като като основен приоритет на новата администрация на САЩ.

Около 58% от анкетираните изразяват съгласие с твърдението, че САЩ трябва "драстично да намалят броя на имигрантите, които могат да поискат убежище на границата" - сигнал, показващ явна подкрепа за първите действия на Тръмп в началото на мандата му за прекратяване на процедурата, позволяваща подаването на молби за убежище на границата на САЩ.

Тръмп обяви също така незаконната имиграция по границата между САЩ и Мексико за извънредна ситуация в страната и предприе стъпки за ограничаване даването на гражданство на деца, родени на американска територия.

Поставете оценка:
Оценка 2.2 от 10 гласа.

Свързани новини