Украинският президент Володимир Зеленски каза в събота, че изключването на страната му от преговорите между САЩ и Русия за войната в Украйна би било "много опасно" и поиска повече дискусии между Киев и Вашингтон за разработване на план за прекратяване на огъня.
Това заяви той в интервю за АП.
"Те може да имат свои собствени отношения, но да говорят за Украйна без нас - това е опасно за всички, каза Зеленски. Той каза, че неговият екип е в контакт с администрацията на американския президент Доналд Тръмп, но тези дискусии са на "общо ниво" и той вярва, че скоро ще се състоят лични срещи за разработване на по-подробни споразумения.
"Трябва да работим повече върху това", каза той, добавяйки, че Тръмп разбираемо изглежда фокусиран върху вътрешните проблеми през първите седмици след встъпването си в длъжност.
Според Зеленски Русия не иска да участва в преговори за прекратяване на огъня, или да обсъжда каквито и да било отстъпки, което Кремъл тълкува като загуба в момент, когато нейните войски имат надмощие на бойното поле.
Той каза, че Тръмп може да привлече руския им колега Владимир Путин на масата със заплахата от санкции, насочени към енергийната и банковата система на Русия, както и продължаваща подкрепа на украинската армия.
"Мисля, че това са най-близките и важни стъпки", каза той в интервюто, което е продължило повече от час.
След изявлението на държавния секретар на САЩ Марко Рубио, че войната е върнала Украйна със 100 години назад, Зеленски го призова да посети Украйна. Рубио "трябва да дойде в Украйна, преди всичко, за да види какво е направила Русия", каза украинският президент.
"Но също така да видим какво направиха украинските хора, какво успяха да направят за сигурността на Украйна и света, както казах, и просто да разговаряме с тези хора.", каза още той.
Припомняме, че забележките на Зеленски последваха коментари в петък от Тръмп, който каза, че американски и руски служители "вече говорят" за прекратяване на войната.
Администрацията на президента Тръмп призовава Украйна да проведе избори до края на 2025 г., особено ако бъде постигнато примирие с Русия в следващите месеци, съобщи специалният му представител за Украйна и Русия Кийт Келог за "Ройтерс".
Според Келог президентските и парламентарните избори, които бяха отложени заради войната, трябва да се проведат възможно най-скоро, тъй като демократичните държави обикновено организират избори дори по време на конфликти.
Зеленски вече заяви, че избори могат да бъдат организирани само ако военните действия бъдат прекратени и има силни международни гаранции, че Русия няма да поднови атаките.
Путин нееднократно е поставял под въпрос легитимността на Зеленски, тъй като мандатът му изтече през 2024 г., но военното положение в Украйна не позволява избори. Москва настоява, че Зеленски няма законово право да подписва международни споразумения, но в същото време допуска, че може да участва в преговори.
Зеленски настоява, че всяка сделка с Русия трябва да включва гаранции от САЩ и Европа, като например разполагане на чуждестранни военни сили на фронтовата линия, за да се предотврати нова инвазия.
Тръмп каза, че администрацията му е имала "много сериозни" дискусии с Русия, но не даде подробности.
По време на разговор с журналисти Тръмп не потвърди, но и не отрече, че вече е разговарял лично с Путин. Той изрази увереност, че ще бъде постигнат значителен напредък в усилията за слагане на край на конфликта.
"Разговаряме и ще продължаваме да разговаряме. Мисля, че ще успеем да постигнем нещо значимо. Искаме да сложим край на тази война. Тя никога нямаше да започне, ако аз бях президент. Правим всичко възможно да сложим край на тази война. Вече е насрочена и среща", заяви Тръмп.
На въпрос дали вече е говорил директно с Путин, Тръмп отказа да даде конкретен отговор, но подчерта, че преговорите са в ход.
Тръмп многократно е заявявал, че може да сложи край на войната в Украйна за един ден, ако бъде избран за втори, не пореден мандат в Белия дом. Войната започна през февруари 2022 г. с нахлуването на руските сили.