Отидете към основна версия

27 Март, 2025 03:59, обновена 27 Март, 2025 03:59 1 916 19

Русия обстреля Харков, ранените са поне 15

  • харков-
  • обстрел-
  • русия-
  • украйна-
  • пострадали

Улучени са няколко многоетажни сгради

Най-малко 15 души бяха ранени при масирана руска атака с дронове срещу източния украински град Харков, съобщи Киев, цитиран от ДПА и БТА.

Осем души са ранени в самия град и още седем в село Золочив, съобщи ръководителят на областната военна администрация Олег Синегубов в Телеграм. Броят на ранените може да нарасне. Сред тях има най-малко две малки деца.

Улучени са няколко многоетажни сгради, според съобщенията, повреден е и обект от гражданската инфраструктура.

Освен Харков мишена на удари с дронове стана и град Днипро в Централна Украйна, съобщи в Телеграм областният управител Сергий Лисак. На снимки, качени в интернет пространството, се виждат пламъци и пушек над града, отбелязва Ройтерс.

Засега няма данни за жертви и ранени в Днипро.

Украинският президент Володимир Зеленски също коментира обстрелите. Той помести видеозапис от взрив близо до футболно игрище, където играят деца.

Ежедневно Украйна е подлагана на големи атаки с ударни дронове, повечето от които са "шахеди" и Иран е този, който научи Русия да ги произвежда, акцентира той в публикация в Телеграм.

Зеленски допълни, че американското предложение за безусловно примирие е на масата вече половин месец, но "без натиск върху Русия, няма да има резултат".

На 11 март Киев се съгласи да приеме план за 30-дневно спиране на огъня, лансиран от САЩ, ако и Москва се съгласи. Но руският президент Владимир Путин постави няколко предварителни условия, включително искане Западът да спре да предоставя всякаква военна помощ на Киев.

Зеленски обвини Москва, че протака преговорите с цел продължаване на войната, и призова съюзниците да окажат по-голям натиск.

Украйна се бори срещу пълномащабното руско нахлуване вече над три години.

Поставете оценка:
Оценка 2.7 от 20 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: