Отидете към основна версия

1 800 1

Повечето руснаци планират веднага да започнат активен социален живот

  • русия-
  • москва-
  • сергей собянин-
  • ковид-19-
  • коронавирус

Местният бизнес все повече се тревожи от нарастващите разходи за изпълнение на препоръките за борба с коронавируса, спускани от властите

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Русия постепенно вдига антивирусните ограничения и повечето хора в страната се канят веднага да започнат активен социален живот, пише в. "Известия".

Жителите на федерацията планират главно "разходки, излети в горите, срещи с приятели, барбекюта, шопинг, посещения на салони за красота, ресторанти и други видове културен отдих", сочат цитирани в статията данни от проучване на фирмата "Маграм маркет рисърч". Единайсет на сто от участниците обаче заявяват, че нямат пари за развлечения, а 18 процента веднага ще тръгнат да търсят работа, правят уговорка експертите, предава БТА.

Икономиката на Русия започна активно да се нагажда към епидемичните условия още през май, но редица фактори пречат за бързото ѝ възстановяване, се казва в анализ на в. "Комерсант". Все още действат някои ограничения върху стопанската дейност, пречка са и някои вторични ефекти - проблеми в логистиката, неравномерен спад в различни браншове, промени в структурата на потреблението.

Това са основните изводи на аналитици от централната "Банка на Русия", представени в икономически преглед за периода април-май. Като цяло те констатират, че спадът в Русия се очертава не толкова дълбок, колкото в страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Но според тяхната логика руската икономика едва ли ще се възстанови бързо, добавя изданието.

Руският бизнес все повече се тревожи от нарастващите разходи за изпълнение на препоръките за борба с коронавируса, спускани от властите, пише "Комерсант" в друг материал. Най-големите производители на храни и стоки за всекидневна употреба искат разрешение да приспадат от доходите си средствата за медицинско тестване на персонала - голямо предприятие харчи за целта до 5 милиона рубли месечно. А заради растящите цени Руският съюз на индустриалците и предприемачите настоява санитарната агенция Роспотребнадзор да ограничи стойността на тестовете в акредитираните лаборатории.

От този месец в 85-те региона на Русия се задействат нови мерки в подкрепа на бизнеса, пострадал от рестрикциите, свързани с коронавируса. Повечето мерки целят запазване на наличните работни места и създаване на нови, пише в. "Росийская газета".

В навечерието на Св. Троица се отвориха храмовете в Русия, отбелязва всекидневникът в материал за санитарните правила и ограничения за богомолците, въведени от Руската православна църква (РПЦ). Докато в страната действаха карантинните мерки, РПЦ отвори 209 кризисни центъра и 100 центъра за хуманитарна помощ в 12 държави, посочва московският официоз.

Над 247 000 души са наказани с административни глоби като нарушители на антивирусните мерки - т. нар. режим за повишена готовност в Русия, съобщава в. "Новая газета", като цитира база данни на съдебната система.

"От гражданите масово се търси незаконно административна отговорност. Незаконно не само по същество, но и защото при въвеждането на тези норми са допуснати огромен брой правни глупости", коментира този "конвейер за глоби" юристът Иван Жданов.

Повечето хора, например, си плащат, без да се замислят дори, че трябва да бъде съставен протокол за административно правонарушение, че имат право лично да участват в гледането на делото, а то трябва да се гледа там, където е извършено нарушението, констатира експертът.

Кметът на Москва Сергей Собянин отмени основните ограничения, действащи в столицата, но част от тях все още са в сила и засягат масовите прояви на опозицията, изтъква във в. "Свободная преса" лидерът на руските комунисти Генадий Зюганов.

Предишен указ на Собянин забранява всички масови прояви до 14 юни и срокът може да бъде удължен. С новия си указ той разреши само "официалните прояви, организирани от органите на изпълнителната власт". Защо са позволени Парадът на победата и шествието на т. нар. Безсмъртен полк, насрочени за 24 юни, а не може да се митингува срещу промените в конституцията, пита Зюганов по повод предстоящия на 1 юли общонароден вот за поправките, които ще дадат на Путин възможност за още два президентски мандата.

Това е "явна дискриминация", заявява комунистическият лидер. Анализаторите според него са единодушни, че основна причина за "енергичното вдигане" на карантината в Москва, където всеки ден се регистрират над 1500 нови болни от Ковид-19, е гласуването за конституционни промени.

"Забраната върху митингите явно ще бъде продължена не само до 1 юли, но и малко след това. Целта е, щом властите огласят резултата от вота, възмутените граждани да не настояват за преразглеждането му, докато не е станало късно", пояснява Генадий Зюганов. Така стана в началото на протестите в Москва през 2012 г. срещу резултата от тогавашните президентски избори, напомня той.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 2 гласа.

Свързани новини