Отидете към основна версия

7 857 42

Защо ромите в Чехия не искат да се ваксинират

  • роми-
  • чехия-
  • коронавирус-
  • ваксини-
  • ваксинация-
  • пандемия-
  • малцинство-
  • ромски квартали

В Чехия вече над половината население е напълно ваксинирано, но не и ромите

Снимка: Shutterstock

Ваксинационната кампания в Чехия е доста успешна: над 50% от населението на страната вече са имунизирани срещу COVID-19. Извършени са общо 5,7 милиона пълни имунизации. Проблематично е обаче, че скоростта на кампанията се забавя и че има голям брой чехи, които отказват да се ваксинират.

Особено нисък е броят на имунизираните сред четвъртмилионното ромско малцинство. Причината за това е значително по-ниското образователно ниво на много от ромите. Голяма част от тях разполагат само със задължителното начално образование."Като цяло нивото на ваксинациите сред хората с подобно образователно ниво в Чехия е ниско. Според мен, тук не става дума за етнически проблем, а за образователен", казва Даниел Хуле от хуманитарната организация "Хора в беда", чиято цел е да работи за подобряване на ситуацията в "социално изолираните области", включително и в ромските гета в Чехия.

Конспиративни теории и фалшиви новини

"Друг фактор е, че ромите все още живеят в големи родови кланове и създават т.нар. паралелни общности, в които съпротивата срещу ваксинациите е голяма и силно разпространена", казва Хуле. Според него, сред ромите са широко разпространени и различни конспиративни теории и фалшиви новини. "Една от тях гласи например, че ваксинирането всъщност е чипиране", добавя той.

За да повиши броя на ваксинациите в определени райони, чешкото министерство на здравеопазването създаде 12 мобилни екипа, които пътуват из страната и ваксинират желаещите срещу COVID-19. Успехите им засега не са особено големи. "Опитахме се да си сътрудничим с различни ромски организации. При нас имаше дори и техен представител, но всичко това не доведе до сериозен успех", призна моравско-силезийският областен управител Иво Вондрак. "Важен фактор е недоверието, което възниква в резултат на многото фалшиви информации за ваксините. Затова мобилните екипи обясняват на хората всичко, което ги интересува, и търпеливо отговарят на всевъзможни въпроси", казва Вондрак.

Друг фактор, който затруднява ваксинациите, е това, че нито министерството на здравеопазването, нито Институтът за здравна информация водят специални статистики за ромското население в страната. Единственият факт, подкрепен със статистически данни, е този, че на много места, където нивото на ваксинациите в Чехия е много ниско, живеят компактни ромски групи - това се отнася особено до някои гранични региони. Според ромската активистка Ярмила Балажова, мотивите за отказ от ваксини, които се изтъкват от ромите, са почти същите, както сред останалото население. Най-често споменаваният аргумент е, че ваксините не са достатъчно дълго тествани. "В някои населени места водим за целта активна разяснителна дейност", казва Балажова.

Един пример от Великобритания

Една кампания, специално насочена към ромите във Великобритания, показа добър ефект. Обединеното кралство в последните месеци се видя изправено пред сходни проблеми на отказ от ваксинация сред някои етнически малцинства, включително и роми. Според преценки на чешкото посолство във Великобритания, на Острова живеят около 60 000 чешки роми. Петер Торак, почетен консул на Чешката република в Питърбъро, Англия, също е от ромски произход.

"Имаше сходни проблеми с повечето от тукашните малцинства", казва той и пояснява: "Великобритания поръча специални проучвания, за да разбере защо ромите отказват да се ваксинират срещу COVID-19, как може да се промени тази нагласа и кои са ключовите фигури в съответните общности, които биха могли да окажат положително влияние. След това в страната бе поведена целенасочена информационна кампания в черквите и общинските центрове. Благодарение на тази кампания значително се повишиха нивата на ваксинациите", казва Торак. "Най-големият проблем и във Великобритания навярно бяха фалшивите новини и информации. Но Британската здравна служба (NHS) редовно публикува във Фейсбук информации на романес и на чешки, които опровергават фалшивите новини", добавя Петер Торак.

Автор: Лубош Палата

Поставете оценка:
Оценка 1.8 от 14 гласа.

Свързани новини