Отидете към основна версия

9 184 139

Д-р Аспарух Илиев пред ФАКТИ: Ваксинирани ли сте, можете да сте значително по-спокойни за здравето си

  • д-р аспарух илиев-
  • аспарух илиев-
  • ваксини-
  • ваксинация-
  • ковид-19-
  • ковид-
  • делта вариант

"Вече се направиха над 5 милиарда дози по света и знаем, че ваксините са сигурни и ефективни", категоричен е д-р Илиев

Аспарух Илиев, снимка: Личен архив

Темите за Ковид и ваксините срещу него предизвикват дебат у обществата, което по принцип не е лошо, но в конкретния случай се пораждат тежки противоречия и напрежение, подклаждани от черна пропаганда срещу ваксинацията и науката, като в нейна услуга се поставят включително медици, които искат да се реализират в политиката или да станат знаме на "уж критично мислещи хора". А доста често и двете едновременно.

Вече няма никакво съмнение, че единствено ваксините могат значително да ограничат щетите, нанасяни от различните мутации на Ковид. Но казано това просто така (макар и факт) и от човек, който все пак не е нито лекар, нито специализирал се в изпитанието на медицински продукти, няма достатъчно тежест. Именно с оглед това обстоятелство от ФАКТИ потърсихме за разяснения д-р Аспарух Илиев, с когото проведохме така важния в момента разговор за Ковид и ваксините срещу него.

Д-р Аспарух Илиев е един от успешно реализираните в чужбина български специалисти. Бил е експерт по безопасност на ваксините към германската агенция по лекарствени средства, а от 2015 г. завежда лаборатория по инфекции на мозъка към университета в Берн, Швейцария. От началото на кризата с новия коронавирус той активно коментира ковид епидемията в социалните мрежи, като информира, отговаря на въпроси и оборва фалшиви и подвеждащи новини.

Разговора ни с него четете в следващите редове:

- Д-р Илиев, започвам това интервю с идеята, че всяка една дума, изказана от височината на медицинския Ви авторитет, може да бъде животоспасяваща. Какво бихте казали на хората в България, които все още се колебаят дали да се ваксинират срещу Ковид?

- Моята молба е да погледнат как се справят с Ковид кризата в Западния свят, в Русия, в богатите арабски държави, в Япония, Австралия, Китай, в Южна Корея и Тайван – водещи и влиятелни държави, с огромна разлика в култура и демократични традиции, но като цяло определящи посоката на регионите си. Всички те без изключение се борят да ваксинират колкото може по-голяма част населението си. Eдва ли биха го правили, ако ваксината беше опасна, несигурна, а заболяването - безвредно. Вече се направиха над 5 милиарда дози по света и знаем, че ваксините са сигурни и ефективни. Не вярвайте нито дума на приказките за наночастици, графенов оксид, чипове, отрови и болести във ваксините – заставам пред Вас с името си, че това не е вярно.

- А какво бихте казали на тези, които са твърди в решението си да не се ваксинират - било то, защото вярват в конспирации, било то, защото са се изплашили след появата на данни, че някои ваксинирани получават тромбози?

- Бих разделил двете групи с твърдо решение. Хората, които вярват на конспиративни теории, имат склонност да търсят в случайни събития скрита логика. Това е нормална човешка природа. На първите бих предложил, дори да не се ваксинират, да се пазят с маски и дистанция, защото вирус има и той е ужасен. Единствената причина да не го изживеем ужасно бяха мерките (дори и в България), но примерите с Ню Йорк, Ломбардия и Москва от миналата година показаха колко лошо може да стане, ако няма мерки. За тези, които се страхуват, бих искал да успокоя с предишния си отговор – нито една голяма държава и сила не би рискувала да унищожи населението си поради някаква неясна зла подбуда – дори диктаторите имат нужда от население. Рискът от тромбози (и то само при векторните ваксини) е толкова нисък, че е много по-опасно да пиете аспирин, отколкото да си поставите ваксина.

- Ще им свърши ли работа пазенето с маски, дистанция и дезинфекция или това е до голяма степен късмет в момента?

- Дори при силно заразния Делта вариант, маските и дистанцията вършат отлична работа. Това не са просто голи твърдения, а детайлирани научни експерименти и анализи. Ако всички носят нормална хирургична маска и спазват дистанция, рискът от заразяване намалява значително. Вирусът почти винаги се носи от малки капчици, които биват спирани дори от обикновени медицински или платнени маски. Няколко експеримента доказват ползата – през 2020 година при епидемия от Ковид-19 на американски самолетоносач носещите маски служители остават значително по-защитени, въпреки малкото пространство. Мащабно проучване в Щатите между почти 400 000 души показва, че увеличеното носене на обикновени маски с 10% намалява риска от разпространението в обществото три пъти. Представете си колко ефективно би било спирането, ако всички ползваме маски. Парадоксът е, че ако всички носим абсолютно стриктно маски за един месец без изключение, проблемът Ковид-19 ще изчезне.

- Колко по-различна е днес пандемията, в сравнение със случвалото се през изминалата 2020 година?

- В момента имаме Делта вариант, който е значително по-опасен от оригиналния и британския вариант от миналата година и зимата поради това, че се размножава много по-активно в нашите тъкани – образуват се до 1000 пъти повече вируси, отколкото при оригиналния вариант. Затова и болестта е по-заразна. Освен това има данни, че този вариант успява отчасти да заобиколи наличния имунитет – бил той естествен или ваксинен. Това ни кара да сме предпазливи в препоръката за бързо сваляне на маски. Една от причините за голямото разпространение на Делта варианта в момента е именно свалянето на мерките на много места по света. Все пак трябва да кажа съвсем ясно, че виждаме категорично едно нещо – ваксинираните боледуват по-рядко и най-вече много по-леко от неваксинираните хора. Данни от последната седмица потвърждават, че дори да не потискат изцяло размножаването на вируса (ваксинираните могат да разпространяват болестта), те ограничават разпространението. Познаваме много подобни ваксини, които са силно ефективни в предпазване от болести – коклюш, грип, ротавируси. Ваксинирани ли сте, можете да сте значително по-спокойни за здравето си. Също така, независимо от приказките на различни медийни звезди, науката е категорична – ваксините предпазват дори при Делта варианта.

- Възможно ли е да се наложи ваксинацията да бъде перманентна в известен период?

- Да, напълно е възможно, няма защо да се лъжем. Ваксини като коклюш, дифтерит и тетанус се поставят през няколко години, след нараняване рутинно се поставя и бустър за тетанус, за сезонен грип се ваксинираме всяка година. Една ваксина в повече няма да е нищо повече от леко неудобство. Все пак се надяваме след един или два бустъра да имаме по-траен имунитет, но това предстои да се проучи тепърва.

- С оглед на статистиката в България - на новозаразени, хоспитализирани и ваксинирани срещу Ковид, какви следваща 3-4 месеца ни очакват според Вас?

- В момента имаме пик на болните, и то въпреки топлото време – високата околна температура помага на капчиците, носещи вируса, да изсъхват. Въпреки това, по заразният вирус преодолява тази бариера. При застудяване и затварянето ни в по-тесни помещения ще има нов тласък. Моето предположение е, че настоящата вълна ще достигне плато (благодарение и на мерките) с нов пик през октомври и ноември.

- Има ли изгледи, че целият този кошмар ще приключи сравнително скоро, макар и да останат солиден брой неваксинирани хора по света?

- За съжаление Корона-вирусите са тип вируси, които засягат не само човек, но и много други видове. В този смисъл те са трудни, дори невъзможни за изкореняване. Китай, Австралия и Нова Зеландия провеждаха т.нар. кампания „Нулев Ковид“ за пълно изкореняване на вируса. Австралия заяви преди няколко дни, че се отказва след повторен пик нa заболеваемостта и ще наблегне на ваксиниране. Важно е да се разбере, че преборването с вируса при това разпространение в България и ниската степен на ваксиниране е възможно само при комбинация на всички известни методи – ваксини, дистанция, маски, тестване и изолация на болните. Достигнем ли висока степен на ваксиниране, ще имаме и шанс за нормален живот.

- Каква е Вашата информация по отношение на разработване на лекарства и методи за лечение на Ковид, защото в истерията, която се създава около ваксините, почти не се говори за това?

- Фирмите работят интензивно за разработване на медикаменти. Засега това, с което разполагаме, не ни позволява да лекуваме Ковид, както антибиотиците бактериални инфекции. За това има и причина – вирусите са известни като особено трудни цели на лечение, защото те ползват собствените „фабрики“ на тялото за размножаване, за разлика от бактериите. Все пак през последните години имахме големи успехи в лечението на вируси (като този за хепатит С), за които смятахме, че терапия не е възможна, а сега имаме 100% ефективно лечение. Такива вирусни инфекции обаче са по-скоро изключение, отколкото правило. Все пак се надяваме, че рано или късно ще имаме поне частично ефективна терапия за Ковид-19. Нека да се надяваме фармацевтичните компании да ни изненадат. В момента се тестват в пациенти повече от 10 кандидати за медикаменти.

Едно изключение са т.нар. неутрализиращи антитела, които са вече на пазара и са ефективни в началото на инфекцията, блокиращи инфекцията с вируса. Те обаче имат недостатъци – много са чувствителни на мутации в шипчестия белтък, доста скъпи са, трябва да се прилагат в самото начало, по възможност след рисковия контакт, което при цена на доза от 1500-2000 долара не е реалистично. На последно място – фирмите, които ги произвеждат, не могат да произведат огромни количества от тях поради особености на процедурата.

Поставете оценка:
Оценка 1.7 от 85 гласа.

Свързани новини