Тежкото прекарване на вируса или изобщо да не бъде усетен - тази генетика се разработва в последните 7-8 месеца. Първото нещо, което трябваше да се направи, е да се вземат спешни мерки. Една от тях беше науката да създаде ваксина. Има 6 ваксини, които са одобрени и се прилагат, а в момента се разработват още 300".
Това заяви ръководителят на Лаборатория по Молекулярна Генетика към БАН проф. Георги Милошев в студиото на "Денят ON AIR".
По думите му от 7-8 месеца се работи по-засилено в областта на генетиката, за да се разбере кои са тези варианти на гени, които предразполагат към тежко заболяване.
"Вече има доста неща, които се публикуваха в научните среди. Това са три области в генома, които са отговорни и са важни, и вероятно имат отношение към тежкото прекарване на Ковид-19. Първото и най-мащабното изследване е за интерферон тип 1. На поне 8 места в месторазположението на тези гени мутации могат да доведат до тежко преболедуване на вируса. Миналата седмица се появи и изследване за ензим, който съществува в нашите клетки. Той отговаря да атакува двойноверижни РНК-и на вируси. Този ензим обикновено се справя с вирусите, но се оказа, че има хора с мутации в този ензим. Такива хора също се предразположени към заболяване и тежко изкарване на Ковид-19", коментира проф. Милошев в ефира на Bulgaria ON AIR.
И допълни, че третият вариант е по отношение на AC-рецептора, за който се захваща вируса.
"Рецепторите по клетките са местата, през които влизат най-различни неща, включително и вирусите. А AC- рецепторът е този, през който влиза SARS‑CoV‑2, предизвикващ Ковид-19. По света за 2 от нещата съществуват тестове, в България съм сигурен, че поне един от тях върви. Човек трябва да си направи няколко теста, ще възникнат и нови варианти, които ще покажат предразположение към висока заболеваемост. След година, година и половина ще има тест, който ще обхваща много неща. И тогава ще бъде времето, когато човек може да бъде сигурен, че няма да го прекара тежко", подчерта експертът.
Той припомни, че почти не съществуват антивирусни лекарства.
"Учените направиха нещо невероятно. Те направиха ваксина за 7-8 месеца, а тя се прави за 12 години. Тези 6 ваксини добре или зле - те работят. И за това има хиляди доказателства, но нито една от тях не работи на 100%. Дори най-прочутите ваксини, с които сме имузинирани всички, и те не работят на 100%. Смята се, че 10% от цялото население на Земята няма да се разболее, но и това не е сигурно", поясни проф. Георги Милошев.
Според него този вирус е естествен и е живял около 3 млрд. години.