Отидете към основна версия

1 875 32

Pfizer и BioNTech започнаха клинични изпитвания на тяхната специфична за Омикрон ваксина

  • пфайзер-
  • ваксина-
  • пандемия-
  • омикрон

Компаниите планират да проучат безопасността и поносимостта на инжекциите при проучване, което обхваща 1420 здрави възрастни между 18 и 55 години

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Компаниите Pfizer и BioNTech заявиха във вторник, че са започнали клинично изпитване за тестване на нова версия на тяхната Covid ваксина, която е специално проектирана да се насочи към коронавирусния вариант Омикрон, който избягва част от защитата, осигурена от двудозовия режим на досегашната им иРНК ваксина, съобщава Ройтерс.

Компаниите планират да тестват имунния отговор, генериран от базираната на Омикрон ваксина, както при режим с три инжекции при неваксинирани хора, така и като бустер за хора, които вече са получили две дози от оригиналната Covid ваксина на Pfizer/BioNTech.

Те също така тестват ефекта от четвърта доза от досегашната ваксина срещу четвърта доза от базираната на Омикрон ваксина при хора, които са получили третата си доза от ваксината Pfizer/BioNTech три до шест месеца по-рано.

Компаниите планират да проучат безопасността и поносимостта на инжекциите при проучване, което обхваща 1420 здрави възрастни между 18 и 55 години, разделени в три групи въз основа на различни режими на ваксинация, включително техните стандартни ваксини срещу коронавирус и специфичната ваксина срещу Омикрон.

"Докато настоящите изследвания и данните от реалния свят показват, че бустерите продължават да осигуряват високо ниво на защита срещу тежки заболявания и хоспитализация при заразяване с Омикрон, ние признаваме необходимостта да бъдем подготвени в случай, че тази защита отслабне с течение на времето и потенциално да помогнем за справяне с Омикрон и нови варианти на Covid-19 в бъдеще", посочи ръководителят на изследванията и разработката на ваксини на Pfizer - Катрин Янсен.

"Това проучване е част от нашия научно обоснован подход за разработване на базирана на варианти ваксина, която постига подобно ниво на защита срещу Омикрон, както при по-ранните варианти, но с по-дълга продължителност на защита“, посочи от своя страна Угур Шахин, изпълнителен директор и съосновател на BioNTech.

Компанията Pfizer заяви, че режимът с две дози от оригиналната иРНК ваксина може да не е достатъчен за предпазване от инфекция с варианта Омикрон и че може би се намалява защитата срещу хоспитализация и смърт.

Въпреки това Центровете за контрол и превенция на заболяванията на САЩ (CDC) казват, че трета доза от иРНК ваксина като тази на Pfizer/BioNTech е осигурила 90% защита срещу хоспитализация заради Covid-19.

Някои държави вече са започнали да предлагат допълнителни бустерни дози (т.нар. "втори бустер"), но неотдавнашно проучване от Израел показа, че докато четвърта доза от иРНК ваксина повишава антителата, нивото не е достатъчно високо, за да предотврати инфекция с варианта Омикрон.

Поставете оценка:
Оценка 1.7 от 10 гласа.

Свързани новини