Отидете към основна версия

1 405 3

Как да се предпазим от болести, предавани чрез храната

  • болести-
  • хранително натравяне-
  • болести предавани чрез храната-
  • стомашни проблеми-
  • безопасност-
  • безопасността на храните

Има 5 ключови принципа за безопасност при боравенето с храните

Снимка: Shutterstock

Всяка година около 600 милиона души или почти всеки десети жител на планетата, са засегнати от заболяване, свързано с храненето, което може да варира от диария до злокачествено заболяване и дори смърт, сочат данни на Белградския градски институт за обществено здраве, цитирани от БГНЕС.

Когато става въпрос за заболявания, причинени от храна, децата под петгодишна възраст са сред най-засегнатите и носят 40% от бремето от хранителни заболявания, като всяка година в световен мащаб умират 125 000 души.

Смята се, че над 200 болести могат да се предават чрез храната.

Освен че застрашават здравето заболяванията, причинени от храни, водят и до материални разходи. Организацията на обединените нации изчислява, че опасната храна струва на бедните и средно развитите страни 95 милиарда долара годишно, като се вземат предвид щетите върху производителността, нанесени от болести, причинени от храни.

Добрата новина обаче е, че повечето заболявания, причинени от храна, могат да бъдат предотвратени.

Експертите от Градския институт по обществено здраве споделят 5 ключови принципа за безопасно боравене с храни:

Поддържане на лична хигиена и чистота на работната среда; Разделяне на сурова и готвена храна; Старателна термична обработка на храната; Съхраняване на храната на безопасна температура ( 60 °C); Правилно използване на водата при работа с храна (готвене, миене).

Безопасността на храните е въпрос на хранително-вкусовата промишленост, т.е. всички участници в системата за продоволствена сигурност, законодатели, инспекции и други лица, вземащи решения, но и всеки гражданин, тъй като е част от една по-широка картина, която включва здравето на индивида и общността и благосъстоянието на околната среда в контекста устойчивото развитие.

Поставете оценка:
Оценка 1 от 7 гласа.

Свързани новини