Нова вълна от COVID-19 изглежда се задава в Европа с настъпването на по-хладно време, като експерти по обществено здравеопазване предупреждават, че умората от ваксините и объркването относно видовете налични ваксини вероятно ще ограничат приема на бустерни дози, предава Ройтерс.
Подвариантите BA.4/5 на Омикрон, които доминираха това лято, все още са причина за повечето инфекции, но по-новите подварианти на Омикрон набират сила. Стотици нови форми на Омикрон се проследяват от учени, съобщиха тази седмица представители на Световната здравна организация (СЗО), цитира news.bg.
Данните на СЗО, публикувани късно в сряда, показват, че случаите в Европейския съюз (ЕС) са достигнали 1,5 милиона миналата седмица, което е с 8% повече от предходната седмица, въпреки значителния спад в тестовете. В световен мащаб броят на случаите продължава да намалява.
Броят на хоспитализираните в много страни от ЕС, както и във Великобритания, се е увеличил през последните седмици.
Миналата седмица постъпванията в болница с COVID-19 със симптоми са скочили с близо 32% в Италия, докато настанените в интензивни отделения са се увеличили с около 21% спрямо предходната седмица, според данни, събрани от независимата научна фондация Gimbe.
През същата седмица хоспитализациите с COVID-19 във Великобритания са се увеличили с 45% спрямо седмицата по-рано.
Адаптираните към Омикрон ваксини бяха пуснати в Европа от септември, като в момента има два препарата, насочени към подвариантите BA.1, както и подвариантите BA.4/5, заедно със съществуващите ваксини от първо поколение. Във Великобритания само ваксините, активни срещу BA.1, са получили зелена светлина.
Европейски и британски служители одобриха най-новите бустери само за избрани групи хора, включително възрастни хора и хора с компрометирана имунна система.
Желанието за още един бустер, който може да бъде четвърти или пети за някои хора, намалява.
"За тези, които може би са по-малко загрижени за риска от заболяване, усещането, че всичко е свършило, съчетано с липсата на голяма рекламна кампания, вероятно ще намали ваксинацията", каза Мартин Маккий, професор по европейско обществено здраве в Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина.
"Друг фактор, който внася объркване е, че доста голяма част от населението може също да е прекарало COVID-19 през последните месеци", каза Пени Уорд, гост-професор по фармацевтична медицина в Кралския колеж в Лондон.
Някои може погрешно да смятат, че като са преминали пълен ваксинационен курс и след това са се разболели от COVID-19, означава, че ще останат имунизирани, добави тя.
От 5 септември, когато започна пускането на новите ваксини в Европейския съюз, около 40 милиона дози ваксини, произведени от Pfizer-BioNTech и Moderna, са доставени на държавите-членки, според данни на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC).
Въпреки това седмично в ЕС са поставяни само между 1 и 1,4 милиона дози през септември, в сравнение с 6-10 милиона на седмица през по-ранни периоди, показват данните на ECDC.
Може би най-голямо колебание за ваксинация предизвиква усещането, че пандемията е приключила, което създава фалшиво чувство за сигурност.
"Вероятно има известно самодоволство в това, че животът изглежда се е върнал към нормалното - поне по отношение на COVID-19 и хората сега имат други финансови и свързани с войната притеснения", каза Адам Фин, председател на ETAGE, експертна група, съветваща СЗО относно предотвратими с ваксини заболявания в Европа.
Междувременно британски служители миналата седмица предупредиха, че подновената циркулация на грип и възраждането на COVID-19 може да увеличи натискът върху вече претоварената Национална здравна служба.