Отидете към основна версия

3 934 33

Защо мъжете умират по-рано от жените

  • здраве-
  • мъже-
  • жени-
  • продължителност на живота-
  • сърдечни заболявания-
  • европа-
  • смърт-
  • смъртност

Мъжете и жените имат различна продължителност на живота. Разликата се увеличава в САЩ и намалява в Европа.

В средностатистическия дом за възрастни хора ясно се забелязва дисбаланс между половете. Рядко има много мъже над 85-годишна възраст. Общоприетото схващане е, че те умират по-рано от жените. И статистиката подкрепя това твърдение.

В Германия средната продължителност на живота на мъжете през 2022 г. е била малко над 78 години. В същото време очакваната продължителност на живота на жените е била 82,8 години. В България мъжете живеят средно до 68,3 години, докато продължителността на живота на жените с цели 7,5 години по-висока - 75,8.

Американски учени обясняват в ново проучване тази растяща разлика с външни фактори, като на първо място поставят пандемията. Авторите на статия, публикувана в “Журнал за вътрешна медицина” през ноември 2023 г., посочват, че пандемията е засегнала диспропорционално много мъжете в САЩ, допринасяйки така за намаляването на средната очаквана продължителност на живота им. Другият основен фактор е т. нар. "смърт от отчаяние” - в това определение влизат например самоубийствата, умишлените убийства, смърт в следствие на зависимости. "Макар смъртността от свръхдоза наркотици и убийства да се покачва както за мъжете, така и за жените, става ясно, че на мъжете се пада все по-непропорционален дял в тези смъртни случаи", посочва водещият автор на изследването Брандън Ян.

Опасни професии и сърдечни заболявания

Съществуват и други причини за разликата в очакваната продължителност на живота между половете. Ревматологът и изследовател Робърт Шмерлинг отбелязва, че мъжете са по-склонни да пропускат рутинните медицински прегледи, както и че те много по-често имат опасни работни места - пожарникари и военни например. Шмерлинг отбелязва и че мъжете по-често посягат на живота си. Една от потенциалните причини за това може да е стигмата, която все още съществува в много от културите, свързана с грижата за психическото здраве. Това е особено валидно за мъжете. Друга важна причина са сърдечносъдовите заболявания, казва още експертът. Вероятността мъжете в САЩ да умрат от това е с 50% по-висока, отколкото при жените.

Мъжете в Европа се справят по-добре

Намаляването на сърдечносъдовите заболявания при мъжете е причина за свиване на разликата на продължителността на живота между половете.
Екип автори от Германския институт за изследване на населението е разгледал продължителността на живота на мъжете и жените в Австрия, Чехия, Дания, Франция, Германия, Словакия и Швейцария. Изводът е бил, че разликата в смъртността между половете е намаляла.

Резултатите, които са публикувани в Европейския журнал за публично здраве през юли 2023 г., показват, че намаляването на разликата в очакваната продължителност на живота "най-вече е била заради намаляването на прекомерната смъртност при мъжете от сърдечносъдови заболявания и тумори". Разликата в смъртността са е свила между 1996 г. и 2019 г. във всички седем държави, включени в изследването. В повечето от тях това се дължи най-вече на спад на сърдечните заболявания сред мъжете. А във Франция по-малкия брой случаи на рак при мъжете е допринесъл значително. Новините обаче не са само добри. В Чехия например разликата между продължителността на живота на мъжете и жените е намаляла, тъй като по-малко мъже умират от рак на белия дроб. Но броят на жените, които умират от това заболяване, се е увеличил.

Защо мъжките бозайници живеят по-кратко?

Хората не са единствените, при които се наблюдава значителна разлика в продължителността на живота между мъжки и женски екземпляри. Проучване на международен екип изследователи от март 2020 г., показва, че и женските бозайници имат по-дълъг живот от мъжките. При изследваните 101 вида средната продължителност на живота на женските животни е с цели 18,6% по-дълга от тази на мъжките. При хората това са 7,8 процента.

Един от видовете, при които това е особено очевидно е дебелорогият овен. Разликите в очакваната продължителност на живота се проявяват основно в лоши условия. Когато условията на живот са благоприятни и за всички има достатъчно храна, мъжките бозайници не умират значително по-рано от женските. Когато положението не е толкова розово обаче, женските от тази порода се справят по-добре. Отчасти това е понеже те разполагат с повече енергия, която могат да изразходват за хранене. Смята се, че мъжките екземпляри употребяват много от своята енергия за сексуална конкуренция и за изграждане на мускули. Изглежда, че агресията наистина намалява продължителността на живота. Това важи за всички видове мъжки екземпляри. Включително и за хората.

Автор: Карла Блайкер

Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 9 гласа.

Свързани новини