Отидете към основна версия

2 976 13

До какво води прекомерната употреба на антибиотици

  • антибиотици-
  • здраве-
  • хапчета-
  • резистентност-
  • медицина-
  • бактерии

Устойчивите на антибиотици бактерии застрашават здравето ни

Снимка: Shutterstock

Все повече от големите изследователски фармацевтични компании се оттеглят от разработването на антибиотици. Причината за това е, че инвестиционните разходи за изследванията и маркетинга са високи, а лекарствата вече почти не носят печалби.

Целта на "Фондация достъп до медицина" (Access to Medicine Foundation) е да гарантира достъпност на подходящите лекарства на засегнатите пациенти по целия свят, когато това е възможно. Независимата организация с нестопанска цел със седалище в Нидерландия съзира в резистентността към лекарствата огромна заплаха. Тя призовава за по-сериозни усилия в рамките на фармацевтичната индустрия, както и за по-интензивни изследвания за нови антибиотици.

Според германския Съюз на научноизследователските фармацевтични компании (Vfa) в момента се провеждат клинични изпитания само на 68 активни вещества в целия свят. Други 292 проекта се намират в предклинична фаза. Това обаче е далеч от достатъчното.

Повече смъртни случаи заради резистентността към антибиотиците

Най-сериозният проблем е все по-често срещаната резистентност към антибиотиците, която води до много смъртни случаи. Публикация от 2022 г. в научното списание "Лансет" обобщи резултатите на няколко проучвания на смъртността и заболеваемостта, причинени от т. нар. антимикробна резистентност (АМР).

Според един от резултатите броят смъртни случаи, свързани с резистентност към антибиотиците, е почти 5 млн. души в целия свят. Не е ясно дали причината за това е началният патоген или въпросната резистентност. Най-силно засегната е западната част на Субсахарска Африка.

Резистентността към антибиотиците и липсата на разработки на нови активни вещества представляват основен проблем не само за развиващите се и за новите индустриални държави. Индустриалните страни също се борят с него. Затова и "Фондация достъп до медицина" спешно призовава за нови антибиотици и ваксини. Въпреки това много от големите компании вече не правят изследвания на нови активни вещества и лекарства. Причината е, че в пазарния смисъл това просто не си струва.

Производството се държи само от няколко компании

Но не само изследванията и разработката на нови антибиотици се намират в стагнация. Подобна е ситуацията и при производството на лекарства.

По данни на "Достъп до медицина" мнозинството производители на антибиотици са големи корпорации, които често отговарят за над 200 продукта, доставяни от тях по целия свят. Ако тези компании променят стратегията си и спрат да произвеждат антибиотици, хората, особено тези, които живеят в страни със средни и ниски доходи, няма повече да имат достъп до тях. Резултатът от това ще е, че все повече хора в света ще умират, защото не са получили правилното лекарство, а не заради самите микроби, които са причинили болестта.

По-конкретно в страните с ниски и средни доходи много активни съставки дори не биват регистрирани. "Фондация достъп до медицина" е посочила като проблемни повече от 100 държави от целия свят. В тях има спешна необходимост от по-добър достъп до медикаменти.

Малко от новите антибиотици изобщо не са на разположение в повече от десетина от тези страни. Следователно и шансовете новите антибиотици да достигнат до хората са малки.

Необходимо е самоограничение при маркетинга

Поне толкова важно, колкото и разработката на нови антибиотици, е това лекарите да не предписват прекомерно много конвенционални антибиотици. Важно е да се прекъсне появата на резистентност още от самото начало. "Фондация достъп до медицина" се опитва да окаже влияе за това компаниите да изпълняват отговорностите си в областта на маркетинга и продажбите. Това включва например да не изкушават лекарите да предписват антибиотици прекалено често и в големи количества. Защото именно този подход отваря вратите към резистентността.

Развитието на резистентност и нуждата от повече прозрачност

Някои дружества са започнали да споделят откритията си за резистентността с клиники и изследователи. Голямата американска фармацевтична компания Пфайзер например публикува необработените данни от програмата си за вътрешен контрол в регистър със свободен достъп. Това е най-малкото стъпка в правилната посока.

Някои изследователски фармацевтични компании и производители са разработили пазарна стратегия за вече тествани лекарства, така че те да могат да се разпространяват на пазара и да се употребяват сравнително бързо. Въпреки тези малки постижения обаче сме далеч от намирането на решения. Реалността е, че резистентността към антибиотиците се развива много бързо. По-бързо, отколкото е възможно да се появят нови антибиотици. И въпреки че разходите за изследванията, разработката и производството могат да бъдат високи, един свят без ефективни антибиотици би излязъл значително по-скъпо за всички ни.

Автор: Фабиан Шмид

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 5 гласа.

Свързани новини