Динята е безспорно най-популярната дума през лятото - освежаващ и утоляващ жаждата плод, готов да ни помогне през най-горещите дни на годината.
Сладък и ароматен, нискокалоричен и богат на вода, този плод помага в борбата с излишното задържане на вода в организма, като ценна добавка на витамини и минерали и като противовъзпалително средство. Накратко, той е истинско лекарство за нашето здраве и за равновесието в организма ни.
Въпреки добре известните си свойства динята често се свързва с някои вярвания, които имат малко общо с истината. Може би много пъти сте чували, че се храносмила трудно или дори, че от нея се напълнява? Дойде време да изясните и разсеете тези митове и да се насладите на всички нейни ползи. По-долу ви представяме 4 мита за динята, на които вече не трябва да вярвате.
От динята се пълнее
Първият и може би най-известен мит е, че от нея се пълнее, но е справедливо да се каже, че тази информация няма научни основания.
Можем да предположим, че този мит може да бъде свързан с количеството захар, което динята съдържа. Поради тази причина е важно да не злоупотребявате с консумацията ѝ, точно както не трябва да злоупотребявате с никоя друга храна.
Трудно се смила
Динята се състои от 95% вода и ако този плод се консумира след хранене, може да ви засити по-бързо. Следователно идеята, че е трудна за храносмилане, не е свързана със самия плод, а с начина, по който го консумирате.
За да избегнете това неприятно усещане, по-добре е да се насладите на парче диня между храненията, а не веднага след него.
Динята без семки е ГМО
Може би се чудите защо някои сортове диня са без семки? Наистина ли е генетично модифицирана?
Липсата на семена при някои дини се дължи на явление, наречено "полиплоидия". Това явление може да бъде естествено или в резултат на генетична модификация, но то не е част от списъка на забранените в Европа ГМО продукти.
Диня, която има пукнатини или дупки в основата, е развалена
Това е още един фалшив мит, който се разпространява и няма нищо по-невярно от него, пише actualno.com.
Въпреки че причината за това явление не е ясна, някои експерти приемат, че става въпрос за проблем с непълно опрашване, поради което плодът започва да се развива необичайно. Но, освен естетическата красота, динята с дупки или пукнатини в пулпата си е напълно здравословна и вкусна.