Бягащите пътеки могат да бъдат опасни. Макар да сме наясно с дългия списък от ползи за здравето, трябва да знаем за какво става въпрос и какви са опасностите, свързани с използването на един от най-популярните тренажори в света, пише NOVA.
Неправилната употреба, непознаването на оборудването и прекомерното натоварване са чести причини за наранявания. Има и съобщения за сърдечни инциденти, особено при лица с недиагностицирани заболявания.
„Бягащите пътеки може да не са подходящи за хора със сериозни проблеми с равновесието, тъй като движещата се лента може да увеличи риска от падане“, каза д-р Прамила Шарма, ръководител на отделението по физиотерапия в Paras Health, Гуруграм.
„Не бих предложил на никого над 50-годишна възраст да надхвърля скоростта от 7, защото не правите нищо допълнително, като тичате по-бързо, а само наранявате коленете или сърцето си. Това не помага. Лекото ходене или бързото ходене на бягаща пътека е добро, но трябва да познавате условията си“, посочи д-р Балбир Сингх, председател на групата по сърдечни науки, Ню Делхи.
За да се гарантира безопасността при използването на бягаща пътека, е важно да се спазват определени насоки. Винаги започвайте със загряващо упражнение, за да подготвите мускулите си и да намалите риска от нараняване. Поддържайте бягащата пътека в добро работно състояние и се уверете, че функциите за безопасност, като например бутонът за аварийно спиране, са функционални. Носете подходящи обувки, които да осигуряват подходяща опора и амортизация.
„Избягвайте разсейването на вниманието, като например използването на телефон или гледането на телевизия, които могат да доведат до падане. Обръщайте внимание на предупредителни знаци, като замаяност, болка в гърдите или прекомерна умора, и спрете да се упражнявате, ако се появи някой от тях. Регулирайте скоростта и наклона постепенно, за да предотвратите прекомерно натоварване и потенциални наранявания. Редовно се консултирайте с медицинско лице, за да сте сигурни, че рутинните ви упражнения са безопасни и подходящи за вашето здравословно състояние“, добави д-р Шарма.