Отидете към основна версия

1 776 5

Колко често трябва да спортуваме, за да се предпазим от деменция?

  • упражнения-
  • спортуване-
  • деменция-
  • тренировка-
  • когнитивни способности-
  • когнитивно увреждане

Физическата активност доказано ни предпазва от лека форма на деменция и се отразява позитивно на когнитивното ни здраве

Снимка: Shutterstock

Добра новина за хората, които си почиват от фитнес залата през уикенда. Ново проучване показва, че хората, които тренират ежедневно и онези, които спортуват само през уикенда, имат еднакъв шанс да преборят леката форма на деменция.

Над 10 000 жители на Мексико на средна възраст са разделени на четири групи въз основа на техните навици за физическо натоварване — нетрениращи, спортуващи през уикенда или веднъж-два пъти седмично, редовно активни хора - трениращи три или повече пъти седмично, и комбинирана група.

Изследователи от Чили и други страни са наблюдавали участниците в продължение на средно 16 години и са ги подлагали на оценка, за да установят дали са развили леко когнитивно нарушение, което често е предвестник на деменция.

Идентифицирани са около 2400 случая на когнитивно влошаване, което представлява 26% от групата на нетрениращите, 14% от групата на спортуващите през уикенда и 18,5% от групата на редовно активните.

След отчитане на възрастта, образованието, тютюнопушенето, режима на сън, диетата и консумацията на алкохол авторите на проучването установили, че вероятността от развитие на лека деменция при трениращите през уикенда е с 25% по-малка, отколкото при групата на нетрениращите. Редовно активните хора намалили шансовете си за леко когнитивно увреждане с 11%, а комбинираната група - с 16%.

Изследователите взели под внимание и около 450 души, чиито резултати от оценката ги поставяли на границата за поставяне на диагноза леко когнитивно увреждане. В сравнение с хората, които не спортуват, вероятността от развитие на лека деменция при променените параметри при уикенд активните била с 13% по-малка. В групата на редовно активните и в комбинираната група вероятността е намаляла с по 12%. Резултатите са сходни при мъжете и жените.

“Доколкото ни е известно, това е първото проспективно кохортно проучване, което показва, че моделът на физическа активност при редовно и нередовно спортуващите са свързани със сходно намаляване на риска от лека деменция”, пишат изследователите в British Journal of Sports Medicine.

Те смятат, че 13% от случаите на когнитивен упадък биха могли да бъдат избегнати, ако всички възрастни на средна възраст спортуват поне веднъж или два пъти седмично.

В Насоките за физическа активност за американците се посочва, че всяка седмица възрастните трябва да се стремят към 150 минути физическа активност с умерена интензивност — която може да бъде разпределена в няколко дни или да се извърши наведнъж — и два дни за укрепване на мускулите.

Известно е, че физическата активност подобрява здравето на мозъка по различни начини.

“Упражненията могат да увеличат концентрацията на мозъчния невротрофичен фактор (молекули, които подпомагат растежа и оцеляването на невроните) и пластичността на мозъка,” пишат авторите на изследването. “Физическата активност е свързана и с по-голям обем на мозъка, по-добра изпълнителна функция и по-добра памет.”

Въпреки това авторите на изследването казват, че техните резултати имат “важни последици за политиката и практиката, тъй като моделът на нередовна физическа активност може да бъде по-удобен вариант за заетите хора.”

Поставете оценка:
Оценка 5 от 3 гласа.

Свързани новини