Last news in Fakti
08 Февруари, 2018 8880

”За” и ”против” лятното часово време


  • Цветеслава Гълъбова психиатър Тревожностите, напреженията, паническите атаки могат да зачестят при пациенти, които ги имат, изобщо всички хронични заболявания могат да се обострят вследствие това сменяне.
  • доц. Сотир Марчев кардиолог За нас е изгодно турското положение. Турция отмени смяната и остави лятно часово време, защото има морски туризъм. Докато Русия остави зимно часово време.

    188 гласа
    20%
    80%
    745 гласа

Коментари

  • 1 гост

    156 1 Отговор
    Тук не виждам никакъв конфликт. И двамата са "против" смяната на времето - как да гласувам и за двамата?
  • 2 Диоген

    100 13 Отговор
    Природата не може да се измами! Времето е от памтивека и не трябва да се променя! Да бъде астрономическото!

    Коментиран от #12, #13

  • 3 Nik

    24 37 Отговор
    До момента не съм забелязал да ми е влияело, смяната на часовото време. До някъде виждам позитиви, че при зимно, сутринта става по светло по-рано, но това е като цяло. Бих казал че съм неутрален по въпроса.
  • 4 Луд с кирка

    55 2 Отговор
    Ми то зимното време си е астрономическото в България бе приятел.

    Коментиран от #6

  • 5 dgsf

    39 8 Отговор
    Някой може ли да каже кое време е астрономическо - зимното или лятното. Ами нито едно от двете, или пък което ние си изберем. Преди изобретяването на часовника има едно време, на което изобщо не му дреме как го наричаме, зимно, лятно, пролетно или есенно. Зимното и лятното време са условни понятия, човешки изобретения, както часовника.

    Коментиран от #8

  • 6 Диоген

    42 33 Отговор

    До коментар #4 от "Луд с кирка":

    Да не се минава на лятно. Да си бъде астрономическото. Няма какво да се пояснява.

  • 7 Този коментар е премахнат от модератор

  • 8 Диоген

    33 17 Отговор

    До коментар #5 от "dgsf":

    Преди часовника със зъбчатки е имало слънчеви ориентири( часовници).Оттам са и часовите пояси.А лятното часово време е вредно за здравето.Вижте рано сутрин дете през април как отива на детска градина. То спи право. А как да накараме животните да минат на лятно часово време. Кравата да дава мляко с един час по- рано.

    Коментиран от #24

  • 9 SAAB

    13 21 Отговор
    Всъщност ...слънцето не променя изгрева и залеза :)
    И няма никакво значение за 400 000 администрация в БГ започваща работа в 09.30 h. 3 000 000 пенсионери , 2 000 000 циганета / ромета - мангета / ....2 000 000 емигранти ВЕЧЕ са в друга часова зона...:)
    Явно само 240 + един огне-борец имат нужда от час слънце повече :)
  • 10 ДЖО

    47 7 Отговор
    Личното ми мнение е, че това е една голяма простотия. Да вървиш срещу природата, същевременно да се правиш на природозащитник!? Разбира се че смяната на времето оказва, повече или по малко, влияние върху всеки организъм. И заради икономия на ел.енергия на стойност от 30 ст на глава от населението?Хумор! Астрономическото време е зимното и така трябва да остане. И тъй като всяка държава поже да си реши самостоятелно този въпрос, не разбирам какво ще чакаме да реши Европейската комисия? Защо все някой трябва да решава вместо нас, или сме такива дупедавци че не сме в състояние да решим нещо в интерес на своя народ, и требва да се съобразяваме с някаква комисия. Комисия коато може да има свои икономически интереси това да не случи.
  • 11 гуньо простия

    21 30 Отговор
    Преместването на стрелките на часовника напред и назад става в Неделя сутрин. Какво значение има дали , като станете е 8, 7 или 9?ако сереш, след като си станал, какво го бърка лайното колко е часа. Смяната на времето е продиктувано от това да се оползотвори светлата час на деня. Ако го няма зимата ще се стъмва в 15 часа, а лятото в 23. Времето е относителна величина. По принцип ние сме във времето и то е в нас

    Коментиран от #14

  • 12 ДДД

    17 5 Отговор

    До коментар #2 от "Диоген":

    няма време ние сами сме си го измислили
    животните дали знаят
    колко е часът и
    да страдат като сменяме времето?
  • 13 Емил

    11 5 Отговор

    До коментар #2 от "Диоген":

    Колега, май пети клас си бягал от час по география (не само ти!). Ако се върнем към астрономическо време, когато в София е 10 ч., в Пазарджик ще е 10,15; в Пловдив 10,20 и т.н. Вероятно имаш предвид поясното време, но 99% от говорещите правят същата грешка. Дано не ни върнат към астрономическото със закон, поради пропуснато основно обрзование, че тогава майка ни жална!

    Коментиран от #17

  • 14 Емил

    13 3 Отговор

    До коментар #11 от "гуньо простия":

    Е, много точно си си уцелил прякора!!!

    Коментиран от #16

  • 15 читател

    9 9 Отговор
    На мен смяната на времето ми е по-удобна за децата. Въпреки, че от пролетта до есента сутрин ставам с час по-рано, но и по-рано си почва светлата част на денонощието. Едно време са правили така - в светлата част хората работят, а като се стъмни лягат да спят /не са могли да си позволят много да си осветяват/. Е, значи зимата си отспиват за сметка на лятото. Значи и сега е същото, ако не си изместим часовника, поради фиксираното работно време на годишна база, ще работим повече в тъмната част на денонощието и ще си отспиваме в светлата. Но навремето - спи ти се не спи, щом е светло трябва да си на крака и да работиш /без значение колко е часът/. Нека не забравяме, че индустриализацията е една пренебрежимо малка част от съществуването на човека. И така, как ще обяснят психолозите и психиатрите психическото оцеляване на човечеството въпреки изменението в продължителността на светлата спрямо тъмната част на денонощието през годината. Как не са се депресирали тези хора не знам. Аз като се занимавам със смислени за мен неща и не се депресирам, пък било то по време на лятно или зимно часово време!
  • 16 гуньо простия

    5 2 Отговор

    До коментар #14 от "Емил":

    Ха, ха, ха,ха. Благодаря!
  • 17 Диоген

    11 3 Отговор

    До коментар #13 от "Емил":

    Денят почва от изток, така че това с минутите разлика е с обратен порядък. Първо се съмва в Бургас, а най- накрая в Драгоман. Не съм бягал от час, но мисля , че грешката Ви е неволна. Идеята ми е зимното астрономическо време по часови пояс да си остане, защото до 1979г. нямаше такъв термин " лятно часово време". Не трябва да се разстройват биоритмите, утвърдени с хилядолетия!

    Коментиран от #20

  • 18 onq s konq

    13 7 Отговор
    Лично аз се съобразявам със животинското време,което значи че през лятото спя докато ме наАпят мухите,а през зимата-докато котката не почне да дере ядно юргана ми за да я нахраня.И понеже в двата случая това е някъде около обяд,изобщо не ме касае че някой си си местел часовника непред или назад-най-много да го счупи накарая и тогава ше го питам кво ше мести!
  • 19 kur

    4 5 Отговор
    Аз и двете времена не ми харесват
  • 20 Емил

    6 6 Отговор

    До коментар #17 от "Диоген":

    Именно защото денят започва от изток! Астрономическото време се определя от положението на слънцето - примерно пладне (най-високата точка) - 12,00 ч. Когато е пладне в София (12,00), в Бургас е вече 12,30.

    Коментиран от #22

  • 21 SubaruVarna

    11 1 Отговор
    Това което виждам в най-близкия до моя град Варна - Одрин е че във Варна днес 8 февруари се съмва в 07.15 ч и се стъмва в 17.45 ч....докато в Одрин се съмва в 08.15 ч. и се стъмва в 18.50 ч. на 8 февруари! - Същевременно на 28 март при смяна на времето във Варна стъмването е 19.45 ч. и в Одрин се стъмва 19.45 ч. на 28 март - без да въртят стрелки - егати! Искам да стане като в Одрин....декември се стъмва в 18ч. докато във Варна още в 16.55ч. е напълно тъмно декември!
  • 22 Диоген

    9 2 Отговор

    До коментар #20 от "Емил":

    Неволната грешка е моя! Признавам! Имам предвид, че когато в края на октомври се връщат стрелките назад с един час, по медиите обявяват ,че се връщаме към астрономическото време. Изпадайки сега в подробностите, се отклоняваме от темата.Аз защитавам тезата, че никой няма право да властва над времето, защото ние сме временно тук. Това не е само игра на думи!

  • 23 7777777

    8 4 Отговор
    НЯМА НИКАКЪВ ЕФЕКТ ОТ СМЯНА НА ВРЕМЕТО, И БЕЗ ДРУГО ТОКА Е СКЪП И НИ ДЕРАТ КОЖИТЕ, КАКВА ИКОНОМИЯ, КОЙТО ИСКА ДА СТАВА 1 ЧАС ПО-РАНО ЛИ ДА РАБОТИ 1 ЧАС ДО ПО-КЪСНО! ДА СИ ОСТАНЕ АСТРОНОМИЧЕСКОТО ВРЕМЕ!
  • 24 dgsf

    4 2 Отговор

    До коментар #8 от "Диоген":

    Слънчеви ориентири е имало, часови пояси не. Разделянето на времето на единици като секунди, минути и часове е измислено от човека за удобство в отношенията помежду им. Час е единица за време от субективна гледна точка, а времето само по себе си е физична величина, а не астрономическа.

    Коментиран от #25

  • 25 Диоген

    5 1 Отговор

    До коментар #24 от "dgsf":

    Сега ако намесим и пространството ,а ако намесим и Айнщайн, ще стане страшно! Нека спрем навреме, заради времето.
  • 26 Радо

    7 1 Отговор
    Солен е вкусът на времето.............ама много е солен наистина!!!!
  • 27 ТМВ

    4 0 Отговор
    Е па на мене ми дреме на сайдера аз съм пенсионер и си спя до когато искам.!!
  • 28 Георги

    3 0 Отговор
    Просто си приемаме едно време, което е добре за целогодишно и не сменяме, толкова ли е трудно. Сега въртим 1 напред и 1 назад. Ми 30 минути да го осредним и го оставяме. Голяма драма !!!
  • 29 Нерде ние

    1 0 Отговор
    "Конфликтът" между двамата е несъпоставим: Психиатърката говори за принципното положение, а именно, че промяната на часа води до заболявания, а кардиолога споменава ползите на Турция за въведеното лятно часово време.
    С други думи: "Къде е Ямбол, къде е Стамбул?"
  • 30 Време е

    1 0 Отговор
    По времето на соца имаше ЗИМНО И ЛЯТНО РАБОТНО ВРЕМЕ. Т. е. през лятото се започваше работа един час по-рано.

Напиши коментар:


Публикувай
ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.
Назад към конфликта