20 Януари, 2022 22:04 3 332 3

Защо Индонезия си строи нова столица

  • индонезия-
  • борнео-
  • столица-
  • азия-
  • джакарта-
  • град-
  • нов град

Джакарта потъва. Затова на остров Борнео възниква новата столица на Индонезия.

Защо Индонезия си строи нова столица - 1
Снимка: Shutterstock

Столицата на Индонезия ще бъде преместена от остров Ява на остров Борнео, който в Индонезия се нарича Калимантан. Плановете на правителството са известни още от 2019 година, но сега парламентът на страната даде зелена светлина за осъществяването на проекта.

Нов град за 28 милиарда евро

Още преди три години президентът на Индонезия Джоко Видодо обяви, че сегашната столица Джакарта трябва да бъде напусната, тъй като градът потъва. Преместването на столицата в покритата с тропически гори провинция Източен Калимантан ще струва 32 милиарда щатски долара, което се равнява на около 28 милиарда евро. Тази седмица стана известно и името на новата столица - тя ще се казва Нусантара. На старото наречие на остров Ява думата означава „външни острови" и се използва като синоним за индонезийския архипелаг.

Джакарта потъва в морето

Редица проблеми стоят зад решението за преместване на столицата. Един от тях е свързан с пренаселването на Джакарта - в широкия периметър на индонезийската столица живеят 35 милиона души. А задръстванията и смогът са ежедневно явление. Освен това редовно се стига до наводнения, тъй като 40 процента от града се намират под морското равнище. Експерти предупреждават, че до 2050 година целите северни райони на Джакарта може да са вече под вода. Сред причините за този проблем е най-вече масивното изпомпване на подпочвени води.

Ще бъдат унищожени огромни площи гори

За да бъде направено място за важни постройки като новия президентски дворец, на остров Борнео трябва да бъдат унищожени огромни площи гори. Очаква се на първо време да бъдат изсечени девствени гори с площ от 6000 хектара. Борнео е третият по големина остров в света. Известен е с тропическите си гори и с популацията от орангутани. Три държави си поделят острова - Бруней, Малайзия и Индонезия. Индонезийската му част се нарича Калимантан. Новата столица Нусантара ще бъде построена в източната част на Калимантан. Планирано е още през 2024 година там да се пренесат първите части от администрацията - малко преди да изтече вторият и последен мандат на президента Джоко Видодо.


Поставете оценка:
Оценка 1.8 от 12 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Мда

    11 3 Отговор
    За малко Банкя щеше да стане столица. А провинциите - само помашки села, одухотворени от една японска джипка, която обикаляше там в момент на криза по калдъръмите...
  • 2 Много лошо

    8 1 Отговор
    Цялото това строене и грабеж от природата. Която и без това изчезва под бетона. Като изчезнат полята и горите и животните... изчезваме и ние човеците. Парите няма да ни помогнат. Как не го осъзнаваме. Писна ми само да се говори навсякъде, как трябва да се стремим към несметни богатства. Да сме повече материално заможни, кой от кой. Всичко каквото се случва последните 2/3 години е знак за края на света.

    Коментиран от #3

  • 3 ГруЮ

    6 0 Отговор

    До коментар #2 от "Много лошо":

    Никон не е тръгнал да изчезва.Просто 10 милиона жители на Джакарта ползват подпочвена вода за водоснабдяване.Нормашно е да потъват.