Френската полиция и представители на министерството на икономиката проведоха масирана акция в няколко от офисите на Renault. Първоначалните предположения, които се завъртяха в интернет пространството, бяха, че властите се опитват да открият специално оборудване, което занижава резултатите от вредните емисии на автомобилите, сходно с откритото в дизелите на Volkswagen.
По-конкретно става въпрос за дизеловите автомобили на Renault. От представителството на Renault в България коментираха темата, като припомниха, че още миналата година експерти от френското министерство на екологията правиха проверки, но не откриха каквито и да било нередности с автомобилите Renault. Сега, от икономическото ведомство искат да препотвърдят резултатите.
От Renault подчертаха, че и преди, и сега, проверяващите не са открили никакви нарушения или документи, които да уличават марката в измама. Полицията е иззела компютри на компанията от щабквартирата в Булон Биянкур, като е посетила и обекти, където се извършват вътрешните сертификации и тестовете на двигателите, преди да им бъде даден съответния екологичен стандарт.
От Renault заявяват още, че на този етап не им е известно подобни акции да са провеждани при другия френски автогигант - PSA Peugeot Citroen. По данни на Bloomberg, вследствие на обиските акциите на Renault са паднали рязко с 23%, но днес вече нивата им се възвръщат нормалните стойности.
Масираната акция най-вероятно е резултат от факта, че през 2014 година френското правителство взе решение за поетапно намаляване дизеловите автомобили в страната с цел ограничаване на замърсяванията. Правителството смята да въведе и система за отсяване на най-неекологичните возила.
Френските автомобилни концерни PSA Peugeot Citroen и Renault подложиха на остра критика решението на кабинета за отказ от автомобилите с дизелови двигатели. Производителите смятат, че свиването на дела на коли с нафтови мотори ще удари сериозно по конкурентоспособността им.
Франция се смята за един от бастионите на дизеловите технологии. В момента около 80% от личните автомобили там имат нафтови мотори и плановете на управляващите ще засегнат огромен брой от собствениците им. Още тогава компаниите Renault и PSA Peugeot Citroen рязко критикуваха решението на властите за ограничаване на продажбите на дизелови коли.